Galaxy S7’ejere har problemer med Android 7.0-opdatering

En række danske Samsung Galaxy S7-ejere har oplevet store problemer med opdateringen til Android 7.0 Nougat på deres enheder.

Samsung Galaxy S7 Edge (Foto: MereMobil.dk)

Samsung Galaxy S7 Edge (Foto: MereMobil.dk)

Artiklen udgivet første gang fredag den 24. marts 2017 og er opdateret torsdag den 30. marts 2017 med en kommentar fra Samsung Nordic.

Samsung var, i forhold til flere af konkurrenterne, længe om at udsende opdateringen til Android 7.0 Nougat til Galaxy S7-enhederne.

 – Galaxy S7-ejere må se langt efter Android 7-opdatering

Opdateringen blev meldt ud til, at være klar til download for nogle uger siden til ejerne af Samsungs 2016-flagskib. Men flere Galaxy S7-ejere oplever altså problemer med deres telefoner efter de har opdateret til Android 7.0 Nougat. Brugerne skriver, at der nu er problemer med tastatur og ordbog, samt nogle telefoner har svært ved at ringe op og gå på Wi-Fi.

 – Samsung: Nu kommer Android 7 til Galaxy S7

– ”Hvad pokker er gået galt i jeres seneste opdatering til Galaxy S7 Edge? Tastatur og ordbog er godt nok noget ubrugeligt skrammel.”

– ”Jeg har nu brugt fabriksindstillinger men jeg oplever stadig at min telefon lukker ned og har svært ved at gå på wifi nogen hjælp at hente.”

Sådan skriver nogle af brugerne på Samsungs Facebookside, hvor flere beskriver forskellige problemer efter opdateringen til Android 7.0 Nougat. Samsung besvarer de forskellige henvendelser med løsningsforslag, som at brugerne skal nulstille deres telefoner til fabriksindstillinger eller besøge nærmeste værksted eller forhandler.

Der svares også på problemerne med ordbogen, at telefonen igen vil lære brugeren at kende. Men kunderne er frustrerede over, at de skal starte forfra. Derudover er en række brugere også irriterede over, at opdateringen umiddelbart gør mere skade end gavn på telefonerne. Nogle skriver, at det minder om de problemer, der var med Android 5.0 Lollipop opdateringen på Galaxy S5. Denne endte det med, at Samsung måtte trække tilbage og genudsende efter noget tid.

Mest af alt er forbrugerne trætte af, at der måske ikke er hjælp at hente før en eventuel opdatering til Android 7.1.1 Nougat.

Samsung svarer igen

Vi har selvfølgelig også kontaktet Samsung for, at høre hvad de siger til problemerne omkring vedrørende opdateringen til Android 7.0 Nougat.

– “Til din information, er der ingen kendte problemer med opdateringen, som er godt testet igennem. De første 30-60 minutter efter opdateringen vil køre en optimering i baggrunden, der kan gøre din telefon føles langsom, det ophører, når optimeringen er færdig. Den nye opdatering indholder eksempelvis nye funktioner med kameraet, så du kan swipe op og ned for at skifte til seflie mode, højre og venstre filtre og avancerede indstillinger. Vi opfordrer alle, der fortsat oplever problemer at kontakte vores support,” sådan lyder meldingen fra Hanna Brenner, der er communications manager i Samsung Nordic, til MereMobil.dk.

Mere til historien

I januar 2017 måtte HTC også bremse og udskyde Android 7.0 Nougat opdateringen, da de opdagede en fejl. Den endelige opdatering var HTC så klar med i februar.

Læs også:

– Samsung Galaxy S8 og Galaxy S8+ – her er de

Galaxy S27-serien kan blive dyrere

RYGTE: Den kommende Galaxy S27-serie står til at stige i pris.

(mere…)
Samsung præsenterer Galaxy Tab S12-serien: 3 nm-kræfter, ultratyndt design og Galaxy AI

Samsung er klar med Galaxy Tab S12 Ultra og Tab S12+. Serien byder på et markant slankere design på helt ned til 5,1 mm, MediaTek Dimensity 9500-processor, syv års opdateringer og forudinstalleret Photoshop.

(mere…)
Samsung lancerer Galaxy SmartTag3: Nu virker den også med iPhone

Samsung har præsenteret Galaxy SmartTag3, der er blevet markant mindre, har op til 790 dages batterilevetid og for første gang understøtter både Android og iOS.

(mere…)
Problemer med Face ID på iPhone 18 Pro? Apple har en løsning klar

Apple har udsendt iOS 27.0.1, som retter Face ID-fejlen, der kunne få iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max til at fryse og genstarte.

(mere…)
Google er på vej med fiks til Fotos-fejl

KORT NYT: En fejl i Google Fotos giver problemer med redigeringsværktøjet samt deling og visse andre funktioner - Google er nu på vej med et fiks.

(mere…)
Apple udgiver nyt Apple Watch-opdatering der skal fikse genstart

KORT NYT: Apple er klar med watchOS 27.0.1 til de nye ure. Nyheden i opdateringen er et fiks til genstartsproblemet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
41 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram