Sony-topmodel er forsinket

Øv! En af Sonys topmodeller er udskudt til efter sommer.

Sony Xperia 5 III
Sony Xperia 5 III er udskudt til efter sommeren på grund af komponentmangel (Foto: Sony)

Sony Xperia 5 III er forsinket. Det oplyser Sony til MereMobil.dk.

Årsagen til forsinkelsen er, ifølge Sony, mangel på nøglekomponenter.

Lige nu er der global mangel på de såkaldte semiconductors, så mon ikke vi kan regne med, at Sony har problemer med levering af processorer til telefonen?

– ”På nuværende tidspunkt kan jeg desværre ikke bekræfte, hvornår tilgængelighed af Xperia 5 III annonceres,” fortæller Sony.

Ifølge den britiske pressemeddelelse er Sony Xperia 5 III flyttet til september, hvilket Sony i Danmark dog ikke bekræfter.

Den gode nyhed er, at Sony Xperia 1 III, der Xperia 5 III med større skærm, stadig kommer i butikkerne den 10. august 2021. Forsalget begyndte den 5. juli.

Hvis du forudbestiller en Xperia 1 III, får du det anmelderroste headset Sony WH-1000XM3 med i handlen. Det har en værdi af omkring 1.700 kroner. Om dette også gælder, når forsalget af Xperia 5 III starter, vides ikke på nuværende tidspunkt.

Lige nu er jeg i gang med at teste Sony Xperia 1 III. Inden salgsstarten kommer jeg med en anmeldelse her på siden.

LÆS OGSÅ: Sony hamrer til prisen på topmodellen Xperia 1 III

Mere til historien

Sony har i foråret lanceret en billigere variant af topmodellerne, men som du kan læse i vores anmeldelse af Xperia 10 III så klarer den ikke skærene.

Ny Sony Xperia topmodel forhandles ikke i Danmark

Sony har foretaget en drastisk ændring. Sony Xperia 1 VII bliver ikke tilgængelig i de danske butikker.

(mere…)
Slut med PlayStation Stars

Loyalitets- og belønningsprogrammet, PlayStation Stars, lukkes.

(mere…)
Sony WH-1000XM6 er en stor opgradering af et i forvejen fantastisk headset

Sony er nu klar med deres anmelderroste hovedtelefoner i en helt ny opgraderet version.

(mere…)
Sony har solgt 77,8 millioner PS5

Sony PlayStation 5 har solgt 77,8 millioner enheder siden lanceringen. Et kommende fald i salget forventes.

(mere…)
Sony Xperia 1 VII har Walkman-lyd og AI-kamera

Den nye topmodel fra Sony er nu lanceret. Der bruges AI i kammerat til bl.a. video og så har telefonen elementer fra Walkman, skriver Sony.

(mere…)
Følg med live: Sony lancerer Xperia 1 VII i morgen

Sony er klar med eventen for lanceringen af deres nye flagskib, som offentliggøres tirsdag. Følg med her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram