Medier: Samsung stopper Note-7 produktion midlertidigt

Som følge af det seneste kaos med sikre Note 7’ere stopper Samsung nu produktionen midlertidigt.

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung er fanget i den ondeste negative spiral i tech-verdenen. Nu eksploderer selv Note 7-telefoner, der ellers skulle være meldt sikre, omkring ørerne på ejerne og Samsung.

INFO: Se nederst i artiklen for nyeste information i sagen

Det er uklart hvor mange såkaldt “sikre” Note 7’ere der er gået op i røg, men Sammobile.com skriver om cirka 10 episoder spredt over USA, Taiwan og Sydkorea. Uanset hvor mange der er tale om, er det rigtigt skidt for Samsungs renommé.

Nu rapporterer flere medier, blandt andet CNN og International Business Times, at Samsung midlertidigt har stoppet produktionen af Galaxy Note 7. En ”person tæt på sagen” har fortalt CNN om det midlertidige produktionsstop.

Teleselskaber stopper ombytninger

Senest har vi beskrevet sagen om en ombyttet, og sikker, Galaxy Note 7 der er brudt i brand under boardingen på et fly i Baltimore.

I sidste uge tilbød det amerikanske teleselskab Sprint ejere af Note 7’ere en anden telefon, i stedet for den skandaleramte phablet. Kunderne hos Sprint kan ombytte til hvilken som helst anden telefon.

AT&T og T-Mobile stopper nu med ombytninger af fejlbehæftede Note 7’ere til ”sikre” Note 7-modeller, forlød det søndag. Nyheden ramte Samsung på aktiekursen der i Seoul faldt 4,6 procent.

Vi skal ikke længere tilbage end i fredags (7. oktober 2016) hvor de danske teleselskaber meldte om fortsat stor interesse for Note 7 hos kunderne. Spørgsmålet er, hvordan de nye episoder vil påvirke efterspørgslen.

Usikkerhed om Galaxy Note 7 i Danmark

Mere til historien

OPDATERING: Samsung trækker nødbremsen – Note 7 er død

Apple, Google og Samsung i patentstrid – vil have stoppet salget af flere produkter i USA

Et mindre lydfirma i USA mener, at Apple, Google og Samsung har krænket deres patent og forsøger at tage vidtgående midler i brug, blandt andet et salgsstop af flere produkter.

(mere…)
Nu kommer One UI 9 til Galaxy S25 og ældre modeller: Her er køreplanen

Samsung er allerede i gang med at rulle den store One UI 9-opdatering ud til Galaxy S26-serien. Nu afslører en officiel udmelding, hvornår turen kommer til Galaxy S25, de nyeste foldbare og flere ældre modeller.

(mere…)
Samsung starter udrulningen af One UI 9

One UI 9 er nu på vej ud til Samsung Galaxy S26-serien. Opdateringen kommer med flere nye AI-funktioner og forbedringer.

(mere…)
Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
Samsung melder om 50 procents salgsvækst på nye foldbare

Samsung melder om 50 procents salgsvækst på Galaxy Z Fold8 og Fold8 Ultra.

(mere…)
Samsung siger velkommen til iPhone Duo – men der er en interessant detalje

Samsung kommenterer usædvanligt direkte på Apples første foldbare iPhone. Samtidig peger brancheoplysninger på en interessant forbindelse mellem iPhone Duo og Samsungs egen foldbare teknologi.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
34 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram