Salget af foldbare vil næsten fordobles i år

Forventningerne til foldbare smartphones er stor i 2023. Der kom interessante modeller i 2022 der solgte godt. Analysefirma forventer tæt på en fordobling.

Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy Z Fold2 (Foto: Samsung)

Analysefirmaet Trendforce forventer, at der vil blive solgt mere end 18 millioner foldbare enheder i 2023, hvilket er en stigning på omkring 44 procent i forhold til 2022. Sådan lyder det i deres rapport om forventningerne for de foldbare smartphones i det kommende år.

Sidste år blev der solgt 12,8 millioner foldbare smartphones, men holder oplysningerne fra Trendforce stik, så vil der blive solgt omkring 18,5 millioner enheder i 2023. Det skriver GSMArena.

I 2022 solgte Samsung 82 procent af alle foldbare smartphones. Xiaomi, Oppo og Vivo sælger deres enheder primært i Kina, hvilket også betyder, at det selvfølgelig er sværere at bryde igennem globalt.

VIDEO: Motorola Razr vs. Galaxy Z Flip4 | klaptelefon-duel

De fleste smartphone-brugere er mest bekymret for “folden” i skærmen i den foldbare del. Og der var sket en del til sidste års modeller, så forventningen er, at det i 2023 bliver endnu bedre. 

I Danmark er det særligt Samsung Galaxy Z Fold4 og Galaxy Z Flip4, der opnåede størst succes. Ligesom også Motorola Razr (2022) er en af dem, som man ser mobilkøbere herhjemme med.

TEST: Samsung Galaxy Z Fold4 – folder stadigvæk for meget

Vi på MereMobil.dk er spændte på, hvad markedet byder på af foldbare smartphones i 2023. Rygterne har svirret lidt om, at vi i år kan se en foldbar model fra Oppo og måske Xiaomi herhjemme.

LÆS OGSÅ: Oppo på vej med foldbare smartphones i Europa

Første kig på Galaxy Z Fold4-konkurrent

Mere til historien

Apple har ikke lanceret en foldbare telefon og det er også uvist om de er på vej med en. Rygterne har svirret, men holder de stik, så bliver det ikke i nærmeste fremtid, men måske i 2024.

Foldbar iPhone bliver vanvittig dyr!

RYGTE: Apples første foldbare bliver nok ikke for alle – prisen kan nemlig blive voldsomt høj.

(mere…)
Smartwatch-markedet er faldet for første gang

Markedet for smartwatches er for første gang i nedgang. Især Apple oplever en væsentlig nedgang.

(mere…)
Apple har løst skærmproblemer og gør klar til foldbar iPhone

En foldbar iPhone med "krølfri" OLED-skærm ventes at komme til salg om to år.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Flip7 ventes med større skærm

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy Z Flip7 ventes at få en markant større frontskærm.

(mere…)
Smartphonesalget: 4 års nedgang er slut

Smartphonesalget i Europa er gået nedad de seneste fire år.

(mere…)
Prisvenlig Galaxy Z Flip FE antydes

En opdatering har antydet en kommende Galaxy Z Flip FE - en prisvenlig fliptelefon fra Samsung.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram