Motorola Razr 2022 kan blive forsinket

På trods af en officiel udmelding fra Motorola om at en ny Razr var på vej i 2022, ser det nu ud til at der er forsinkelser.

Motorola Razr 5G
Lanceringen af Motorola Razr 2022 bliver formodentlig forsinket (Foto: MereMobil.dk)

Rygterne har været mange siden starten af året og vi kunne tilbage i maj fortælle at Motorola endelig havde bekræftet en tredje generation af deres foldbare Razr-telefon.

I denne måned forventede vi så samtidig med præsentationen af Motorola Edge X30 Pro/Edge 30 Ultra, at se en ny Razr-telefon. Men vi skal angiveligt væbne os med tålmodighed, hvis vi skal tro seneste udmelding fra GSMArena.

De har kigget på rapporter fra Kina og de antyder, at den nye telefon er forsinket og at der ikke oplysninger om en ny udgivelsesdato.

Kommer med flagskibs-specifikationer

Der er ellers nok at glæde sig til. For hvor de tidligere Razr modeller kom med specifikationer der tydeligt var tiltænkt en mellemklassemobil, har Motorola denne gang haft kig på øverste hylde.

Vi snakker en større opgradering af skærmen, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 SoC, med 8 GB RAM og 256 GB lager, samt en version med 12 GB RAM og 512 GB lager.

Kameradelen vil bestå af en 50 megapixels hovedsensor og en 13 megapixels makro- og ultravidvinkelsensor. Frontkameraet vil være på 32 megapixels og placeret i et ”hole-punch”.

Det her kan vise sig at være et hårdt slag for Motorola og gøre det væsentligt sværere at hamle op med konkurrencen fra Samsung. Samsung har allerede markeret sig positivt i markedet for foldbare telefoner og vil sandsynligvis lancere deres fjerde version af Galaxy Z Flip i august.

Det er desværre alt hvad vi ved indtil videre, men vi følger selvfølgelig udviklingen.

Tæt på Razr (2020)

Mere til historien

Motorola var med fra starten inden for foldbare skærme, da den første foldbare Razr blev fremvist i november 2019. Desværre imponerede den hverken på ydeevne eller kamera. Omkring et år senere blev den så opdateret med en 5G-youtversion, der ligesom originalen heller ikke imponerede voldsomt.

Samsung ændrer kurs: Fold 8-serien ser ud til at få ny chipstrategi

Det ser ud til, at Samsung skifter strategi ved de kommende Fold-modeller, når det kommer til valget af chip.

(mere…)
Samsung klar med Unpacked 22. juli – nye foldbare i sigte

Samsung inviterer til Unpacked-event den 22. juli, hvor nye foldbare Galaxy-modeller og muligvis et nyt smartwatch ventes.

(mere…)
iPhone Ultra kan blive forsinket – lancering som ved iPhone X

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone kan få gentaget iPhone X-historien, når det gælder udgivelsen.

(mere…)
AirDrop kommer til Motorola

Apple AirDrop virker snart på endnu et mobilmærke, dog er der mange modeller, som ikke får det.

(mere…)
Sådan kan designet på iPhone 18 Fold blive

En ny dummy-enhed giver det hidtil bedste indblik i Apples første foldbare iPhone, der angiveligt kombinerer smartphone og lille tablet.

(mere…)
Rygte: Samsung Galaxy Z Fold 8 og Flip 8 lander i butikkerne i august

Går du og venter på Samsungs næste generation af foldbare telefoner? Så skal du formentlig sætte kryds i kalenderen den 22. juli 2026. Men der går lige et par uger mere, før du kan købe telefonerne.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram