Selv uden Googles tjenester tror Huawei på, at de kan blive verdens største smartphone-producent. Meldingen kommer fra en af Huaweis grundlæggere.

Krisen mellem USA og Huawei har klart ændret året for den kinesiske producent og dermed også forventningerne til deres eget salg.
I januar 2019 skrev vi, at Huawei havde en forventning om, at de i år eller senest i 2020 ville blive verdens største mobilproducent. Udtalelsen kom fra administrerende Huawei-direktør Richard Yu.
Handelskrisen med USA har uden tvivl gjort tingene sværere for Huawei. Nye Huawei-modeller må nemlig ikke lanceres med Googles tjenester. Dermed er europæiske og amerikanske mobilkøbere ikke synderligt interesserede i produkterne.
På den lange bane mener Huawei ikke, at det er et problem at lancere produkterne uden Googles tjenester og alligevel blive verdens største smartphone-producent. Det skriver Android Authority.
-”Jeg tror ikke, at det vil være et problem, men det tager bare tid,” sådan lød det fra Huawei-grundlægger Ren Zhengfei, da han af CNN blev spurgt om Huawei kan blive verdens største smartphoneproducent uden Google.
-”Når jeg siger, det tager tid, er det på de oversøiske markeder, som vi returnerer på næste år og fremadrettet,” fortæller Ren Zhengfei.
Ren Zhengfei oplyste også, at Google ikke er blevet nægtet licens fra det amerikanske handelsministerium, men de har heller ikke modtaget den endnu. Det kom for kort tid siden frem, at Microsoft havde fået licens til at samarbejde med Huawei.
Huawei er ikke længere blacklistet hos Microsoft
Mens Huawei endnu ikke ved, hvordan situationen udarter sig, så arbejder de på at gøre deres eget system og AppGallery mere klar til, hvis det skal ”stå på egne ben”. Dette har herhjemme gjort udslag ved, at eksempelvis Pling appen er blevet tilgængelig på AppGallery og andre danske apps vil følge, fortæller Huawei.
Pling app fra Aller Media tilgængelig på Huaweis AppGallery
Salget gået frem i 2019
Generelt har 2019 været et rigtig godt år salgsmæssigt for Huawei indtil videre. Det er spændende om også fjerde kvartal er positivt. Mate 30-serien har indtil videre også flotte salgstal, selvom den altså kun er lanceret på få markeder.
Fremgang for Huawei og Samsung – nedgang for Apple
Indtil videre ser det ud til, at lanceringen af Mate 30 Pro er udskudt herhjemme, hvis ikke helt droppet. Huawei er pt. tavse omkring dette, selvom meldingen tidligere var, at de ville komme med nyt i oktober.
Mere til historien
Huawei har meldt ud, hvilke modeller der vil modtage Android 10 opdateringen i slutningen af 2019 eller starten af 2020. Du kan se modellerne her.
Bliver spændende at følge. Ærgerligt Trump snørrede dem i frygt for at Apple også ville miste fodfæste i eget hjemland når nu de havde slået dem alle andre steder de 2 mærker sælges
Det er vel ikke seriøst at du tro det har noget med Apple at gøre
Nej, du har ret, netop som Apples slåes af pinden af Huawei ø, og de samtidig er på vej ind på det amerikanske marked, så blokeres de af den amerikanske regering. Det er der naturligvis intet shady i. Hertil har ingen andre vestlige lande stoppet salget selvom vores samarbejdspartner siger de spionere. Pudsigt
Den amerikanske regering rammer jo Google meget hårdere end de potentielt skulle hjælpe Apple.
Og Google er jo meget større end Apple så hvad i alverden skulle fordelen være ved det? Begge er amerikanske selskaber.
Konspiratonsteorier kan altså også blive for langt ude.
Kan du understøtte med kilder at Google rammes og at de rammes hårdere?
Kan du forklare mig hvorfor Danmark England Tyskland med flere blæser på at Huawei spionerer som USA påstår? Og hvorfor vi ikke har set nogen beviser?
Hvis du kan svarer på ovenstående er du velkommen til at kalde mig langt ude
Google mister omsætning og forretning ved at de ikke kan levere til en af verdens største OEM-producenter. Samtidig skabes der grobund for at en konkurrent nu opstår på det vigtigste marked i disse år (Kina), som ellers ikke ville være der. Det er penge ud af vinduet for google og de stod til at opnå monopol, men står nu i stedet med en potentiel trussel i fremtiden.
Det behøver jeg ikke linke til, ligesom jeg ikke behøver linke til at vand er vådt.
Du blander tingene sammen. Når der er tale om at andre lande “blæser” på USA’s advarsler, så er det alene omhandlende leverance af infrastruktur. Og her har Danmark mig bekendt fravalgt Huawei, så jeg ved ikke hvor meget der blæses på noget.
Det andet her i artiklen handler om hvorvidt amerikanske virksomheder må levere amerikansk software til nogen telefoner. Så du kan ikke sætte lighedstegn mellem de to ting.
Jeg bliver aldrig personlig, så jeg kalder ikke dig noget som helst. Men en teori kan godt være langt ude, uden at personen der fremfører den også er langt ude.
De kan stadig levere Android men ikke diverse services. Jeg spørger igen, kan du dokumentere at Google mister mange penge og endda rammes hårdere? Du kan ikke slå det hen med devisen at du ej heller skal dokumentere vand er vådt. Det er ikke sammenligneligt og for tyndt.
Jeg blander ej tingene sammen. USA påstår at der via Huaweis telefoner spioneres. Det har intet med 5G infrastrukturen at gøre – så hvorfor blæser på resten af den vestlige verden på dette, herunder Danmark tillader at du og jeg kan gå ned og købe en Huawei telefon vel vidende vi vil blive ramt af kinesisk spionage?
Og igen hvor er beviserne?
Hvis vi skal debattere således, at alt afkræves dokumentation, så starter vi ved square 1. Her skrev du at dette tiltag fra USA var for at redde Apple.
Jeg må derfor bede dig fremvise den udtalelse fra Trump-administrationen, hvori det fremføres at Huawei alene bliver banned for at komme Apple til undsætning.
Beviser tak.
Android er jo ikke Google, men OHA, så det er ikke der Google tjener deres penge på Android. Det er når Googles andre services kommer ovenpå, at Google har en indtjening. Derfor har de også en mistet indtjening, når de ikke kan levere Google Services.
Det estimeres at google mister 425 millioner dollars årligt på at miste Huawei.
https://www.businessinsider.com/wall-street-estimates-google-lost-revenue-huawei-ban-2019-5?r=US&IR=T
EDIT: Det er muligt at købe Huawei telefoner i USA. De har ikke en carrier kontrakt som er standard derovre, men Amazon og eBay sælger gladeligt Huawei telefoner i USA.
Vi skal ikke debatter således men du refererer til tal og data. Det er rigtigt nemt at underbygge med en kilde såfremt der er hold i det
Det gør jeg ikke. Jeg anser situationen sådan og kan naturligvis ikke underbygge det med en kilde da kilden i dette tilfælde påstår der spioneres, dog uden beviser
Dit link er låst bag en betalingsmur. Den er desuden fra maj situationen er noget anderledes end den gang bla at der stadig leveres Android. Der står intet (i den overskrift jeg kan se) at Google rammes hårdere.
Du har stadig ikke svaret på hvorfor den danske regering samt andre vestlige regeringer tillader vi/deres borgere køber Huawei telefoner vel vidende vi udsættes for spionage?
Nej, du skal ikke dreje den hen på spionage. Jeg har aldrig sagt at der skulle være beviser eller hold i de anklager og derfor skal jeg bestemt heller ikke påvise at der skulle være noget om det.
Jeg svarede dig på dette:
Bliver spændende at følge. Ærgerligt Trump snørrede dem i frygt for at Apple også ville miste fodfæste i eget hjemland når nu de havde slået dem alle andre steder de 2 mærker sælges
Og til det siger jeg at det giver ikke nogen mening, da Google rammes på pengepungen. Jeg påviser det endda med de beviser du efterspørger. Og du kan ikke svare retur med at den kilde tror du ikke på, så må du selv finde en kilde der modbeviser at Google taber penge på det her.
Her er en mere https://defineprogramming.com/google-losses-425-million-yearly-after-ban-huawei-phones/
Her står ordret: Google generated $ 7 billion in Play Store sales in 2018, of which $ 388 million came from Huawei phones.
Jeg betragter der hermed som værende påvist at Google mister omsætning på at Huawei er banned.
Jeg mangler stadig at du påviser din påstand om at Huawei alene er blevet blokeret for at komme Apple til undsætning.
Jeg har ikke benægtet Google rammes. Men at de skulle rammes hårdere end Apples såfremt Huawei måtte sælge deres produkter. Hvorfor bider du dig sådan fast i kildesnakken? Resten du skriver forstår jeg ikke.
Jeg mangler stadig svar på hvorfor vi må købe Huawei telefoner i resten af den vestlige verden når du er stensikker på USA har ret i at data videresendes til Kina
Jeg mangler stadig svar på hvorfor vi må købe Huawei telefoner i restenaf den vestlige verden når du er stensikker på USA har ret i at datavideresendes til Kina
Hvor skriver jeg at jeg er stensikker i det? Jeg skriver endda tydeligt at jeg IKKE tror på spionage pladderen.
Igen; du påstår at dette tiltag er gjort for at redde Apple på deres hjemmemarked.
Bevis det du påstår i stedet for at fabulere om spionage.
Det er fuldt muligt at købe Huawei i USA, så hvorfra har du det fra at “resten af den vestlige verden”…. Det er udokumenteret nonsens.
Jeg har ikke benægtet Google rammes. Men at de skulle rammes hårdere end Apples såfremt Huawei måtte sælge deres produkter.
Jo du betvivlede at Google tabte penge med dit eget udsagn “de kan stadig levere Android”.
Nu har jeg påvist det ad flere omgange, nu er det vist din tur til at påvise dine påstande.
Jeg står af her 🙂
pwn
Hvad?
“Edit”
Arh pwned.. jeg er ikke teenager længere og helt med på slang’et. Men helt ok du anser mig som “pwn” fordi du skriver usammenhængende mens du modsiger dig selv 😉
Hvad?
“Edit”
Arh pwned.. jeg er ikke teenager længere og helt med på slang’et. Men helt ok du anser mig som “pwn” fordi du skriver usammenhængende mens du modsiger dig selv 😉
Præcis.
God dag.
I lige måde 🙂
Vi kan ikke have den her samtale, hvis du fortsat fremfører påstande uden hold i virkeligheden eller at du forsøger at dreje samtalen hen på emner der er helt udenfor artiklens indhold.
Hvorfor ikke bare acceptere du tog fejl?
Intet galt i at blive klogere
Google er da ikke meget større end Apple?
Det afhænger vel af hvad man måler på.
Med en Android markedsandel på 85% eller mere og Google services på størstedelen af disse, så er de meget større.
På økonomi er de måske mere lige
Nej.. ifølge wiki har Google en omsætning på 60 Mia dollars. Apple har på en omsætning på 260 Mia…
Google næsten 60.000 ansatte
Apple næsten 140.000 ansatte
Så er den vist ikke længere…
De rammer ikke meget Google, det er nok mere Alphabet Inc. de rammer, som efter Android ligger under Alphabet Inc, ikke Google.
Men android “sælges” jo stadig.
Det er kun Google Services som ikke må være på de telefoner, og Google Services ligger vel ikke under Alphabet?
Hvorfor gjorde de så ikke det samme mod samsung for mange år siden?.
Hvis du kigger på diverse top ti lister, så ser det ikke ud til af Apple på nogen som helst måde er slået her i landet
Altså top lister fra mobiler selskaberne alene? Altså én salgs kanal? Nej det giver jeg ikke meget for 🙂
Af stikke fingrene i ørene mens man skriger LALALALALALALALALALALA
plejer også af være en god ide, hvis der er noget man ikke vil høre
Ja sådan kan man også læse hvad jeg skriver hvis det er nemmere end at forholde sig til det
Problemet er af du Nægter af forholde dig til det jeg skriver
Hvordan nægter jeg at forholde mig til det? Jeg erkender Apple dominerer én salgs kanal i Danmark?
Det er da dejligt af høre af du anderkender af Apple dominerer i Danmark 🙂
Det bygger du på top 10 lister fra én salgs kanal?
Og hvorfor er det egentlig dejligt? Føler du glæde hvis et amerikansk mærke sælger mange produkter?:-)
Ja, til enhver en tid, eller andet vestligt holdbart, handelsmæssigt fair, ikke-statskontrolleret, liberal/demokratisk strukturetog troværdigt lign. produkt frem for en ultra-nationalistiak, mentaliets/-livsstils restriktiv, sky-net lign. censur glad og super traditionel tænkende Xi-kinesisk statskontrolleret af slagsen.. Simply is that to comprehend 👍💎🌈🔥
Ja, de 5.5 mio. her til lands skal nok gøre hele forskellen…
Fuldstændig ligegyldig artikel 😂
Og en ligegyldig kommentar
I lige måde
Artiklen handler ikke om Apple, så nej.
Vi er mange som kun venter på, at idioten (læs Trump) enten bliver afsat, eller kommer til fornuft.
Det vil udmønte sig i en syngende salgslussing til Apple, når topmodellerne fra Huawei (som er lysår foran Apple i udvikling) igen må benytte sig af Google.
Ja om så jeg fik foræret en android mobil, ville jeg ikke bruge den som primær mobil. Det spiller Apples økosystem for godt til. Sådan tror jeg der er mange trofaste Apple kunder der har det. Så må i andre hygge jer med tech der er lysår foran, hvad det så er for noget der er det.
“- det spiller Apples økosystem for godt til”.
Interessant – hvordan ved du at Googles økosystem ikke spiller endnu bedre end Apples, og derfor faktisk kan være mere attraktivt – også for dig?
Du udtrykker nemlig intet om at du overhovedet kender til Googles..
“- det spiller Apples økosystem for godt til”.
Interessant – hvordan ved du at Googles økosystem ikke spiller endnu bedre end Apples, og derfor faktisk kan være mere attraktivt – også for dig?
Du udtrykker nemlig intet om at du overhovedet kender til Googles..
Som ivrig bruger af begge økosystemer må jeg altså give Frandsen ret, på dette punkt er apple altså lidt stærkere.
Jeg har en android mobil i lommen hver dag på jobbet og mit indtryk er at der skal for meget nørderi til for at få samme oplevelse. F.eks med sms skrivning fra en computer. Kan lade sig gøre med android og windows men er slet ik så out of the box som
Ved Apple. Nyder at sidde med
Ipaden og sende sms beskeder hvis der tikker sådan en ind mens jeg har den i brug. Uden tvivl at dem der vil android og kan nørde med forskellige apps så kan de sikkerr få samme oplevelse. Men jeg er til out of the box løsninger og derfor valgte/vælger jeg Apple.
Godt sagt
Det er vel også lidt store krav at sætte til sammenspil mellem to forskellige systemer fra forskellige producenter.
Apple kan jo heller ikke klare noget i den stil.
Nej det har de ikke men er derfor jeg har Apple, netop fordi de har muligheden. Jeg elsker også muligheden for at låse ens computer op med sit apple watch, så den bare logger ind uden man skal røre noget. At man kan airdroppe fra mobilen/ipad direkte til macOS. Ville bare forklare hvorfor jeg fortrækker iOS fremfor Android. Der er ingen andre på markedet med out of the box løsninger, der fungere så nemt og lige til.
Korrekt, det kan Apple heller ikke. Men det er stadig det de andre gang på gang får skudt i skoene.
Min point med det første indlæg var bare at jeg ikke ville vælge en android mobil som primær mobil, så længe Apple økosystem er så godt som det er. Ja android er kommer rigtig langt siden jeg hoppede på det i 2.et eller andet udgaven, tro mig har været med siden og min første tablet var en android med honeycomb eller hvad det hed, der skulle være lavet til tablets, men shit det var ringe. Host host. Vil ik udelukke at jeg kunne skifte over, hvis og engang, men pt er Apples system bare mere mig. Det er super nemt og out of the box, ik noget med 3parts app for at få ting til at spille sammen.
Du forsætter blot med at forsvarer dine valg, Dem hverken anfektet eller kritiseret jeg 😀
Jeg pointerede blot at du satte nogle krav til andre systemer end Apple’s, som Apple heller ikke selv kunne opfylde.
Jamen de opfylder min krav til hvad jeg ønsker. Så hvorfor skulle jeg skifte til android?
Utroligt Android folk tror de har fundet den hellige gral
Ja jeg ønsker et sammenspil med computer og mobile enheder på blandt andet sms og opkalds delen, og der er android bare ikke med endnu men kan jo være det kommer.
Men det kræver så du har en Mac. Hvis du benytter Windows PC på arbejdet er du lige vidt…
Jeps men det gør jeg ikke. Hehe jeg har en ipad på arbejdet og den nye model 3310 men har skiftet den til en android for at lege med det system.
Har jeg noget sted skrevet noget om at jeg synes at du skulle skifte? . . . . . Nej vel!
Eller skrev jeg blot noget om at du satte andre krav til andet udstyr end Apple’s.
2019… Og SMS er første argument><
Jeps. Benytter meget sms beskeder. Du er måske foran med andre typer beskeder men jeg benytter sms.
Men det er da så nemt med Android, at det slet ikke er værd at diskutere.
Ok hvad ikon skal jeg trykke på på min android tablet for at sende en sms på den eller ringe fra min tablet, uden at installere 3 parts app???
Du trykker på ‘Google messages’ som du har gemt som favorit i din browser
Haha browser baseret. Jamen fed løsning. Så kræver internet for at sende en sms besked?
Hvornår har du ikke internet når du sidder på arbejde?
Vi må være enig om at være uenig. Orker ik mere. Du vinder. Android er bedst. Nemmest. Lækrest og alt det hele i hele verden. Apple er døden nær og vi brænder alle inde med vores ubruglige produkter. Hil android.
Ro på manne. Har da intet sted skrevet Android er bedst, blot at lige netop med sms finder jeg det utroligt nemt og simpelt at skrive fra din Windows PC. Fred med du foretrækker Apple.
Af ren nysgerrighed, hvorfor er det så slemt at det er en browserbaseret løsning?
Lyder som i “gamle” dage hvor man også mente at flash var fremtiden og app stores ikke var nødvendige😂😂. De fleste er dog blevet klogere😉
Jamen det er nok derfor mange af vores nye systemer på arbejdet går fra at være ‘custom build’ til at være browser baseret. Alle udviklerne lever i fortiden…
Så man behøver ikke engang at nørde og installerer en 3. parts app for at kunne, man kan faktisk gør det “out of the box”?
Endda lige meget hvilken anden type enhed man bruger ved siden af?
Så er “økosystemet” da forøget en del.
Well, ved ikke om det fungerer på en Mac, men kunne forestille mig det ikke gør…
Men på en Windows PC (og sikkert cromebook også vil jeg tro) virker det med en hvilken som helst Android telefon – så længe du benytter Google’s egen besked app, det er en forudsætning.
Det skal sættes op første gang du bruger det, men det er nemt og hurtigt. Du åbner ‘beskeder på nettet’ i besked appen, så scanner du QR koden på skærmen, og bingo, du er klar! Så kan du sætte den til at huske dig for fremtiden, så der automatisk connectes når du går ind på ‘Google messages’.
Google udbyder vel ret beset slet ikke tilsvarende produkter.
Du kan ikke købe en fullblown Google PC, du kan heller ikke købe en Google Tablet (en Samsung etc ja, men ikke en Google) og deres Pixel telefoner er vist heller ikke det rene svir. Auto er ikke officielt i DK og kan man overhovedet købe Google watches herhjemme? Airpods har de ikke rigtig noget alternativ til (og jeg kender ikke til andre som kan lave sømløs overgang mellem devices som apple airpods kan) og slet ikke Apple TV.
Så i det tilfælde at du måtte ønske at sammensætte et økosystem på Googles devices, så vil du i bedste fald skulle via third party providers, såsom Samsung, Sony eller andre, men så er det vel potentielt deres økosystem du nu er på og ikke Googles.
Jeg er rigt til stede på begge platforme via mit arbejde og Frandsen har altså en pointe i at Apples konkurrencemæssige fordel ligger i at deres devices er så tæt integreret og er ret intelligent sammenkædet.
Det giver så også nogen andre ulemper, ganske givet.
Der er godt nok mange herinde der benytter sig af Android telefoner på deres arbejde 😉
Jeg forstår ikke hensigten med den kommentar.
Antyder du at det er noget jeg finder på?
Ej heller kan du ud af ovenstående udlede at Android er på mit arbejde og dermed Apple privat. Det kan ligeså vel forholde sig omvendt.
Jeg studser bare over det. Dig, Simon, Pixel og ham Frandsen.
Jeg arbejder selv i finanssektoren og via min stilling er jeg ude i forskellige virksomheder og jeg har endnu til gode at se Android blive benyttet til firma telefoner. Så blot en undring 🙂
Det kender jeg ikke til.
Jeg færdes hos flere af de store banker, hos Nets, SDC, BEC og JN Data blandt andre og her er der ca 50/50 blandt medarbejderne.
Om de er privat købt eller udleveret af deres arbejdsgiver ved jeg af gode grunde ikke.
Jeg er aldrig stødt på at medarbejderne selv vælger deres firmatelefoner så det er nok der vi går skævt af hinanden
Måske.
Jeg kan da godt sætte mig ind i hvis IT afdelingerne udvælger én telefon, det gør alt andet lige supporten nemmere.
Men at de skulle vælge iphone over android, kan jeg ikke helt se rationalet i. Men derfor kan det sagtens forholde sig sådan.
Jeg arbejder personligt på app-projekter og har derfor fået udleveret både ios, macos, windows-pc og android telefoner for at kunne afprøve nye funktioner på en faktisk skærm og ikke blot simuleret på en pc/mac. Derfor har jeg begge platforme liggende, men de fleste har selvfølgelig nok blot én telefon.
Jeg ved ikke om der er noget rationale jeg sidder ikke med it men som sagt har jeg endnu til gode at støde på en firmatelefon som kører Android. Men det må blot være den branche jeg er i så. Igen, jeg studsede blot over det og at der er dig Simon pixel og Frandsen herinde 🙂
Igen skal du være velkommen ude hos os.
Jep, hos os har alle frit valgt af mobil, og det har resulteret i ca 35 æbler mod 35 android.
Vi havde Android telefoner ude hos os indtil forrige år, hvor man valgte at gå over til Apple.
Du skal være velkommen ude hos os. Så har du da i al fald set en arbejdsplads 😉
Personligt arbejder jeg med udvikling af apps i den finansielle sektor. Det betyder at jeg har 3 forskellige iphones, en macbook, 3 forskellige android telefoner og en Lenovo carbon X1 – for mig er disse ikke gadgets, men arbejdsredskaber.
Jeg opfatter derfor heller ikke mig selv som biased mod hverken det ene eller det andet styresystem og er ærlig talt fuldstændig ligeglad hvad andre bruger. Jeg finder dog din udtalelse interessant og vil meget gerne høre mere om hvordan du når frem til at Huawei er lysår foran Apple (eller andre android udbydere for den sags skyld).
Vil du uddybe det?
Håber til enhver tid at Samsung er nr 1 , ellers får Huawei og regeringen i Beijing mere indflydelse , og kontrol i hele verden gennem deres spyware Som helt sikkert hives frem når det skal .
Kunne ikke være mere enig i dit ellers realistisk, troværdig, simpel, “underforstået demokrati, rationalisme, anti-ultra-nationalisme, anti-kommunistisk super traditionalisme og liberalisme-støttende” og “ud ad boksen” udsagn/kommentar, lovely 👍💪💎😉
Sikke en omgang naivt vås. Så må du undgå alt Made in China, hvilket bliver en udfordring 😆
Velkommen i Børnehaven
Nemli.