Nu kan du få eSIM til iPad

En række iPads kan nu komme på nettet via eSIM.

SIM-kort historien
Udviklingen af SIM-kort set over tid. Mini-SIM blev standardiseret i 1996, Micro-SIM i 2003, Nano-SIM i 2012 (Foto: Teleselskabet 3)

Vil du have mobilforbindelse på din iPad, kan det for første gang nu ske via eSIM. Teleselskabet 3 bliver den første danske operatør, der giver kunderne muligheden.

Det elektroniske SIM-kort (eSIM) fungerer på iPad Pro 11”, iPad Pro 12.9” (tredje generation), iPad Air 10.5 og iPad Mini 7.9 (femte generation).

ANMELDELSE: Apple har med iPad Pro 2018 genopfundet iPad

Med eSIM skal der ikke længere et fysisk SIM-kort i enheden. I stedet aktiveres den indbyggede eSIM-chip ved at scanne en QR-kode

BAGGRUNDBliv klogere på eSIM – fremtidens SIM-kort

SIM-kortet er på vej ud

Teleselskabet 3 mener, at det fysiske SIM-kort er på vej væk.

 – ”Der er ingen tvivl om, at vi på sigt kommer til at bevæge os helt væk fra det fysiske SIM-kort. Det er vigtigt for os, at vi kan tilbyde vores kunder den nyeste teknologi, og derfor er det afgørende, at vi følger med udviklingen,” siger David Elsass, direktør hos 3 for privatmarkedet.

3 tilbyder allerede eSIM på iPhone Xs, Xs Max og iPhone Xr.

I maj 2018 var 3 det første selskab i Danmark til at lancere mobilforbindelse via eSIM til Apple Watch Series 3. Senere er Series 4-uret også fulgt med på eSIM-muligheden.

3 er først med dual-SIM på iPhone

Telia er klar på Apple Watch

Konkurrenten Telia åbnede for eSIM på Apple Watch i sidste uge. Telia tilbyder eSIM på Apple Watch Series 4.

Telenor har også eSIM i støbeskeen. Dette skrev vi om i foråret 2018. Aktuelt oplyser Telenor, at de ”snart” åbner for eSIM på Apple Watch Series 4.

Elektronisk SIM-kort var der stort fokus på ved Mobile World Congress i februar 2019. Det kan du høre mere om i vores tech-podcast. Episode 59handler blandt andet om eSIM.

I branchen er det generelt opfattelsen, at operatørerne ikke er begejstrede for eSIM, da det principielt giver kunderne mulighed for at skifte teleselskab på et øjeblik.

Samsung sendte i efteråret Galaxy Watch på gaden med eSIM-mulighed, men ingen af teleselskaberne har fortsat ikke meldt sig klar til at understøtte Galaxy Watch.

ANMELDELSESamsung Galaxy Watch er en uambitiøs opgradering

Mere til historien

Apple var de første med eSIM-telefoner på det danske marked. Trods den åbenlyse mulighed for at udnytte dual-SIM funktionaliteten i iPhone Xs, Xs Max og Xr var teleselskaberne ikke klar, da telefonerne kom på markedet. De nyeste iPhones har både fysisk SIM-kort og eSIM-mulighed.

iPhone 18 Pro kan blive kraftigere end forventet

RYGTE: Den kommende iPhone 18 Pro kan få en væsentlig kraftigere chip end først antaget.

(mere…)
Mac Studio – Hvem bør købe den?

Apple har for kort tid siden lanceret deres længe ventede Mac Studio-opgradering, men hvem henvender den sig egentlig til?

(mere…)
Nyt iPhone 18 Pro-læk dropper den klassiske farve

Et nyt læk peger på, at iPhone 18 Pro kommer i Silver, Dark Cherry og Sky Blue. Det står i kontrast til et andet læk fra dagen før, hvor Black var blandt farverne. Apple ventes at afsløre telefonerne i næste uge.

(mere…)
iOS 27 lader dig skifte mellem to iPhones med samme nummer

En ny funktion gør det muligt at bruge det samme telefonnummer på to iPhones og skifte mellem dem. Den ene bliver hovedtelefonen, mens den anden får et ledsagende eSIM.

(mere…)
“Der venter en enorm lancering”: Læs den nye Apple-chefs første besked til de ansatte

Det er officielt en ny æra i Cupertino. John Ternus har sat sig i direktørstolen hos Apple, og i et internt notat hylder han forgængeren Tim Cook og varmer op til næste uges store iPhone-event.

(mere…)
Giganterne retter ind: Apple Maps og Google Maps omdøber Lake Ontario til Lake America

Donald Trumps dekret får Apple og Google til at bruge navnet Lake America på korttjenesterne for amerikanske brugere. I Canada hedder søen fortsat Lake Ontario.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
8 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram