Apple står for halvdelen af den globale smartphone-omsætning

Nye estimater dokumenterer, at Apple fortsat har førertrøjen på, når det kommer til omsætning af smartphones.

61,4 milliarder amerikanske dollars eller godt 370 milliarder danske kroner. Så stor var Apples omsætning af iPhones i fjerde kvartal 2017. Det skriver Computerworld, der refererer til analysebureauet Strategy Analyst og dets seneste analyse.

Selvom Apple langt fra sidder på størstedelen af smartphone-salget, så formår de alligevel at sikre sig over halvdelen af den samlede smartphone-omsætning i fjerde kvartal 2017. Den lå nemlig på 120 milliarder dollars eller det, der svarer til 722 milliarder i kroner og ører.

Analytiker: Samsung solgte flest smartphones i 2017

Målt på omsætning ligger Apple et godt stykke foran konkurrenter som Samsung og Huawei. Førstnævnte måtte nøjes med en omsætning på 18,9 milliarder dollars i fjerde kvartal sidste år. Og det er selvom Samsung sælger flere smartphones end Apple. Også kinesiske Huawei må se sig slået af Apple. Kineserne havde i samme periode en omstæning på 8,4 milliarder dollars i smartphone-salg.

Fælles for de tre producenter er stigende markedsandele målt på omsætning. På ét år er Apple gået fra 48,5 procent til 51 procent. Også Samsung har oplevet en pæn fremgang. Her er væksten på 1,2 procent, så den i fjerde kvartal 2017 lå på 15,7 procent. Huawei har også oplevet en fremgang, når man kigger på markedsandele målt på omsætning. Den er gået fra 6,5 procent i fjerde kvartal 2016 til 7 procent året efter.

Huawei er blevet 50 procent mere værd på ét år

Værre ser det dog ud for andre smartphone-producenter end Samsung, Apple og Huawei. Det har nemlig oplevet en tilbagegang i deres omsætning. Det harmonerer dog med andre analytikere, der fastslår, at flere smartphone-producenter har oplevet et fald i salget af telefoner. Det gik nemlig tilbage med fem procentpoint fra 2016 til 2017.

Mere til historien

Det samlede smartphone salg i fjerde kvartal 2017 svarer til Danmark BNP i 2016. Det viser tal fra Danmark Statistik.

Dette vil Apple lancere i år!

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

RYGTE: Den kommende iPhone 17-serie ventes at få en redesignet Dynamic Island-brugerflade.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram