Shazam er overtaget af Apple for ukendt beløb

Den populære musikservice Shazam, der kan genkende musik, er nu en del af Apple. Shazam har været vurderet til 1 mia. dollars.

Shazam

Shazam genkender en sang på få sekunder (Foto: Shazam)

Apple har annonceret en overtagelse af musikgenkendelses-servicen Shazam. Det er Apples højst profilerede køb siden overtagelsen af Beats i maj 2014 for 3 milliarder dollars.

Der er ikke nogle officielle oplysninger om salgsprisen. Tidligere har en værdiansættelse på 400 millioner dollars været i omløb. I januar 2015 blev Shazam angiveligt vurderet til 1 milliard dollars, skriver Macrumors.

– ”Siden lanceringen i App Store har Shazam konstant været placeret blandt de mest populære apps til iOS,” skriver Apple blandt andet i et officielt statement.

Shazam er integreret med Apple Music såvel som Spotify. Når en sang er identificeret, kan den åbnes og spilles direkte Spotify og Apple Music samt tilføjes en playliste. Tjenesten er tilgængelig på både iOS og Android.

Maskinlæringsteknologien der benyttes til identificering af sange, kan have store værdi for Apple. Det samme kan integrationen af augmented reality, der åbner sig op, når eksempelvis en magasinforside scannes med Shazam.

Huawei: Vi kan slå Apple på Face ID

Mere til historien

Shazam er allerede integreret i iOS, og har været det længe. Når du spørger Siri om ”hvilken sang lytter jeg til” er det Shazam der leverer resultaterne.

Læs også:
GUIDE: Sådan bliver du superbruger på Spotify

Ny Face ID-fejl får iPhone 18 Pro til at fryse og genstarte

En softwarefejl i iOS 27 skaber problemer for visse iPhone 18 Pro-ejere. Fejlen opstår ved mislykkede Face ID-forsøg i apps og tvinger enheden til at genstarte.

(mere…)
Uventede genstarter rammer Apple Watch Series 12 og Ultra 4

Flere nye ejere af Apple Watch Series 12 og Apple Watch Ultra 4 oplever, at urene pludselig genstarter. Diagnosticeringslogs peger på problemer med chippens Neural Engine.

(mere…)
Mac Studio med M5 Ultra er vanvittigt hurtig, men pas på overkill

(mere…)
Apple, Google og Samsung i patentstrid – vil have stoppet salget af flere produkter i USA

Et mindre lydfirma i USA mener, at Apple, Google og Samsung har krænket deres patent og forsøger at tage vidtgående midler i brug, blandt andet et salgsstop af flere produkter.

(mere…)
Apple har accepteret højere priser på RAM og lagringsplads i 2027

Apple har accepteret en højere pris på RAM og lagerchips fra Samsung i første kvartal af 2027, og det kan få betydning for forbrugerne.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max i ladetest med stor forbedring

De seneste to år har Apple haft store forbedringer af batteriet, alligevel ser opgraderingen i år ud til at være den bedste.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram