Apple vil investere i egenproduceret film og TV-serier

Apple vil angiveligt sætte ind i konkurrencen mod Netflix og HBO og vil derfor investere milliarder i egenproduceret indhold.

Apple

Apple

Apple vil angiveligt investere mere end seks milliarder kroner på, at producere originalt TV- og filmindhold, der altså kun kan ses, hvis man er Apple-abonnent.

Vil Apple investere op mod 6,3 milliader kroner, så vil det være omkring halvdelen af, hvad HBO brugte i 2016 på deres eget indhold. Hvoraf Game of Thrones er blandt.

Planen er Apple skal have deres egne TV-serier og film i deres egen streamingtjeneste. Netop nu sælges film og TV-shows via iTunes. Men her mister Apple netop nu markedsandele, da konkurrenterne tager ”kunderne”. I 2012 sad iTunes på 50 procent af al filmudlejning og –salg over nettet. Sidste år omsatte Apple for 4,1 milliarder dollars. Det skriver Business.dk.

Apple presses af Netflix og Amazon

Det anslås omsætningen for film- og TV-streaming udgør 24,35 milliarder dollars på verdensplan.

Apple har pt. deres egen karaoke-serie ”Carpool Karaoke”, der minder en del om den, som for alvor har gjort James Corden kendt.

Apple Music klar med ny karaoke-serie Carpool Karaoke

Vil Apple for alvor gøre sig bemærket med egenproducerede film- og TV-serier kan det sagtens være, at rygterne der netop nu svirrer om Apple er på vej med et OLED-TV taler sandt. Ligesom det også rygtes, at de kommer med 5. generation af Apple TV.

Er Apple på vej med 4K / HDR Apple TV?

Foruden Apple, så vil Google og Facebook også gøre sig bemærket i streaming-kampen. Det skriver Business.dk.

Mere til historien

Ifølge nye tal fra Kantar Gallup, så er der mere end 400.000 danskere, som hver dag streamer noget TV. Her er den mest benyttede dog DR’s applikation, hvor der er gratis adgang til DR-programmer.

Læs også:
Deler du dit streaming-login? Bare rolig, ingen kommer efter dig
Test af streaming: Flest serier for pengene

Spotify: Når 300 millioner betalende brugere

Trods udfordringer med tekniske nedbrud og AI-støj på platformen buldrer Spotify fremad. Streamingtjenesten sidder nu tungt på tronen med tre gange så mange betalende abonnenter som Apple Music.

(mere…)
Apple fortsætter kamp mod britisk iCloud-bagdør

Kampen mod en bagdør i iCloud fortsætter efter at Apple har indsendt en ny klage.

(mere…)
Disney+: 4K og HDR kommer tilbage på udvalgte enheder

Disney+ har fundet en alternativ teknisk løsning, der igen giver 4K UHD og HDR på udvalgte Android TV-enheder i Danmark. Apple TV og nyere Samsung TV mangler dog stadig understøttelse.

(mere…)
AirPods Ultra med kamera kan blive lanceret sammen med iPhone 18

RYGTE: Apple kan være tæt på at præsentere et nyt sæt AirPods med indbyggede sensorer, der skal bruges til Siri, Visual Intelligence og AI-funktioner.

(mere…)
Disney+ fjerner 4K og HDR i Danmark

Disney+ har midlertidigt fjernet 4K- og HDR-understøttelse fra deres abonnement i Danmark grundet en ny retskendelse.

(mere…)
20-års iPhone lander næste år – her er forventningerne

Om lidt over et år fylder iPhone 20 år og det betyder en jubilæumsmodel med store nyheder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram