Apple tog næsten 80 procent af branchens overskud

Godt 80 procent af mobilbranchens overskud tog Apple i 2014. I fjerde kvartal fik Apple 93 procent af overskuddet.

Apple solgte i julekvartalet 2014 74,4 millioner iPhones, og leverede et overskud på godt 118 milliarder danske kroner, alene i Q4. Nu kan der tilføjes endnu et interessant tal til Apples dominans.

Ifølge bank- og researchfirmaet Canaccord Genuity tog Apple i årets sidste kvartal, hele 93 procent af overskuddet i mobilindustrien. Målt på hele år 2014 endte Apple med 79 procent af brancheoverskuddet.

I Q4 2014 tog Samsung 9 procent af overskuddet mens Microsoft, Lenovo, Blackberry, LG, HTC og Sony måtte deles om resterne.

Målt på hele året fik Samsung 25 procent af branches overskud. Her kunne LG notere sig én enkelt procent. Apple sluttede altså her på 79 procent. Tallene summerer sig op over 100 fordi Microsoft og Lenovo tabte penge i 2014, skriver Barrons.

Tal i sådanne analyser er langt fra altid helt præcise, men kan alligevel godt tegne et billede af, hvordan branchen på de store linjer har det.

Mere til historien

En af de producenter, som i Q4 2014 fik lidt vind i sejlene var Sony. Producenten kunne notere et boom i salget af smartphones i julekvartalet.

Farvel Siri? Apple planlægger kæmpe AI-skifte

Den Siri, vi kender, kan snart være fortid. Et nyt rygte afslører Apples planer om en helt ny chatbot-oplevelse, der skal tage kampen op mod ChatGPT.

(mere…)
Nye Siri-funktioner: Sådan ændrer Gemini din iPhone

Apple og Google samarbejder om at gøre Siri markant klogere. Her er de nye funktioner, du kan se frem til i iOS 26.4 og fremover.

(mere…)
Apple kopierer Adobe: Slut med at eje dine favorit-apps?

Apple har altid ladet dig eje dine pro-apps, men nu ændrer alt sig. Med den nye Creator Studio-pakke følger Apple i Adobes fodspor og låser de nyeste funktioner bag et abonnement.

(mere…)
Apple og Google i historisk aftale: Siri ændres for altid

Nu er det officielt. Apples stemmeassistent Siri undergår en massiv forvandling takket være teknologien fra en af de største konkurrenter.

(mere…)
Apple er nu verdens største mobilproducent

Efter et intenst år med benhård konkurrence har Apple formået at vippe Samsung af pinden. Det viser nye tal.

(mere…)
iPhone 17e: Kraftfuld og billig iPhone på vej

Med A19-chip og Dynamic Island ser iPhone 17e ud til at blive et godt tilbud. Se her, hvornår den nye budgetmodel forventes klar.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram