Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

Kamera sensor (Grafik: Dall-E)
Sony arbejder på en 200-megapixels sensor til hovedkameraer. (Grafik: Dall-E)

Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, der skal bruges til almindeligt vidvinkel i fremtiden, skriver GSMArena.

Målet vil nok være at konkurrere mod Samsung og deres 200 MP ISOCELL HP2, som eksempelvis findes i den nye Samsung Galaxy S25 Ultra.

Sonys variant vil ifølge kilder have en større sensor end Samsungs, hvilket potentielt vil give bedre billeder, især i lav belysning.

Det er dog meget begrænset med nyheder omkring denne sensor. Dog oplyses det, at Sonys sensor ventes klar senere i år og vil blive brugt i enheder med enten Snapdragon 8 Elite 2 eller MediaTek Dimensity 9500.

Selvom 200 megapixels lyder godt, er det ikke ensbetydende med, at billederne bliver exceptionelle.

Der er nemlig flere vigtige elementer i et kamera, som er afgørende udover blot pixels. Uanset hvad er det dog godt med lidt konkurrence på det punkt.

LÆS MERE: OnePlus Open 2 kan få ny kamerafunktion

Mere til historien

Det ventes, at Snapdragon 8 Elite 2 vil blive lanceret engang i oktober.

Læk: iPad Mini med OLED får kun 60 Hz

KORT NYT: Den længe ventede iPad Mini med OLED-skærm rygtes nu til kun at få 60 Hz opdateringshastighed.

(mere…)
Oppo kan sætte ny kamerarekord

RYGTE: Oppo ventes at være på vej med den første smartphone med tre 200 megapixels kameraer nogensinde.

(mere…)
OnePlus’ skæbne kan blive afgjort denne uge

RYGTE: En ny rapport antyder, at den endelige afklaring for OnePlus' fremtid vil komme i denne uge.

(mere…)
Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max kan få markant større batteri

RYGTE: Nye oplysninger tyder på, at især iPhone 18 Pro Max får en markant batteriopgradering – mens Pro-modellen kun får mindre forbedringer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram