Smarthome-produkter sælger som varmt brød

KORT NYT: Salget af smarthome-produkter går godt og det vurderes, at 130 millioner hjem har mindst én smart-højttaler nu, det viser en ny rapport fra analysefirma.

John G. med Google Home, Google Mountainview i Californien - december 2016 (Foto: MereMobil.dk(
John G. med Google Home, Google Mountainview i Californien – december 2016 (Foto: MereMobil.dk(

Analysefirmaet Statista forudser i en ny rapport, at der de kommende år vil være en enorm vækst i salget af smarthome-produkter, selvom salget allerede nu går som varmt brød.

Så er den på hylderne – Symfonisk højttaler

Ifølge Statista, så har mere end 130 millioner husstande mindst én smart-højttaler. Dette forventes til at stige til hele 335 millioner husstande over de næste 5 år.

Forventningen er, at alle typer af smarthome-enheder vil vækste og det ventes også, at smarthome-standarden Matter vil være med til at øge væksten endnu mere. Hvornår Matter er klar, er dog fortsat uvist. Seneste melding lyder, at det er klar i efteråret 2022.

Smarthome-standarden Matter er atter forsinket

Det nyeste fra Matter er, at også Sonos har tilsluttet sig standarden.

Mere til historien

Det forventes desuden, at der investeres 1,1 trillioner dollars i Internet i Things-produkter på globalt plan i 2023.

Nu er Gardena-robotten helt kabelfri – se priserne her

Slip for kablerne! Denne sæson kommer Gardena med kanttråds frie robotter. Tjek priserne her.

(mere…)
Philips Hue smart-kamera fejler på dette punkt | Test

TEST: Jeg har testet Philips Hue Secure kameraet i en periode. Desværre har Hue Secure ét kæmpeproblem.

(mere…)
Prisen er mere ’spiselig’ på ny Husqvarna robotplæneklipper

Græssæsonen 2025 byder på en ny GPS-styret robotplæneklipper, som er lidt mere prisvenlig.

(mere…)
Apples nye HomePad lanceres tidligst i april

RYGTE: Den kommende HomePad fra Apple ventes tidligst i april og sandsynligvis senere end det.

(mere…)
Er den SMART? Jeg har testet Xiaomi Smart Airfryer

VIDEO: Airfryer Hype: Er det virkelig en gave til køkkenet? Jeg har testet Xiaomis smart-airfryer med app-styring.

(mere…)
Ny HomePod Mini ventes sidst på året

Højttaleren HomePod Mini fra Apple vil komme i anden generation i slutningen af året, lyder rygterne.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram