Apple oplever nedgang i salget af iPhones

Apple overgår forventningerne for både omsætning og indtjening i kvartalsregnskabet, som netop er fremlagt. Til trods for nedgang i salget af iPhones.

iPhone 12 og iPhone 12 Pro
Forventningerne til salget af iPhone 12 og iPhone 12 Pro er store efter et fald i iPhones i sidste kvartal. (Foto: MereMobil.dk)

Apple har fremlagt et kvartalsregnskab hvor både omsætning og indtjening er højere end forventet, men det skyldes langt fra iPhones, som har oplevet et fald på 20 procent i det netop afsluttede kvartal.

TEST: iPhone 12 Pro | den ER bare fed!

Derimod skyldes stigningen i omsætning og indtjening et stigende salg af Mac-computere og tilbehør som AirPods.

Salget af iPhones skuffede analytikernes forventning, som ellers oftest justeres lidt til løbende. Analytikernes forventning lød på 27,06 milliarder dollars, mens Apples samlede omsætning kun landede på 26,44 milliarder dollars.

Det er dog ikke unormalt, at salget af iPhones går ned inden en ny model frigives og i år har Apple udskudt lanceringen nogle uger grundet coronapandemien, hvilket også vil kunne ses på regnskabet.

Samlet set er Apples omsætning dog steget med knapt 3 procent til 64,7 milliarder dollar, hvilket svarer til omkring 412 milliarder danske kroner.

Apple frygter dog ikke nedgangen i salget af iPhones. Apple forventer, at julesalget betyder en stigning i salget af iPads, Mac-computere, Apple Watches og andre produkter på mindst 10 procent. Ligesom forventningen til salget af de nye modeller i iPhone 12-serien også er høje.

-”We’ve got a once in a decade opportunity with 5G,” lød det blandt andet fra Tim Cook, administrerende direktør i Apple.

Det er spændende at se, hvordan salget af iPhone 12-serien forløber. Inden salgsstarten var der forudbestilt mange eksemplarer, men det præcise salgstal er ukendt.

Apple overrasket: Stor efterspørgsel på iPhone 12 Pro

På nuværende tidspunkt er det kun iPhone 12 og iPhone 12 Pro, der er tilgængelige på markedet, mens de to resterende modeller er klar til salg fra fredag den 13. november 2020.

Tim Cook fortalte under fremlæggelsen af kvartalsregnskabet, at der er mere spændende i vente fra Apple i år. Rygterne svirrer om et Mac-event i november.

Salgsstarten på de næste to iPhone 12-modeller er om cirka 14 dage.

Mere til historien

Rygterne svirrer om, at Apple vil udfordre Google på en søgemaskine. Dette er dog rygter og spekulationer.

Læs også:
TEST: iPhone 12 – måske skal du vælge iPhone 12 Mini?

Ny iPhone-opdatering klar: Her er de 5 vigtigste nyheder

Apple har netop frigivet årets sidste opdatering, iOS 26.2. Vi har samlet overblikket over de nye funktioner, der ændrer alt fra din søvn-måling til låseskærmen. Se her, hvad du får.

(mere…)
Apples genistreg: Derfor mislykkes blokering af iMessage

Hvorfor kan man ikke bare lukke for iMessage? Svaret findes måske i en gammel konflikt med teleselskaberne, hvor Apple sikrede sig, at ingen kunne røre beskederne.

(mere…)
Mest solgte mobiler i verden: Se top-10 listen her

Glem alt om Samsung Galaxy S25 eller dyre Android-telefoner. Når vi ser på det globale billede, ser listen helt anderledes ud end i Danmark. Se verdens 10 mest solgte smartphones her.

(mere…)
Nyt Apple Studio Display 2026: 3 store opgraderinger på vej

Rygterne svirrer om et nyt Apple Studio Display. Lækkede koder afslører 120 Hz, Mini-LED og en stor chip-opgradering. Læs om alle nyhederne her.

(mere…)
iPhone screenshot: Få den gamle visning tilbage

GUIDE: Fylder skærmbilleder pludselig hele din iPhone-skærm? Se her, hvordan du slår den nye iOS 26-funktion fra og gendanner den lille miniature.

(mere…)
Apple satser kæmpestort på iPhone Fold (bestiller 11 millioner skærme)

RYGTE: Med en rygtepris på op til 22.500 kr. er den kommende iPhone Fold et dyrt sats. Alligevel har Apple angiveligt lagt en massiv skærmordre hos Samsung, der signalerer, at Apple mener det alvorligt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram