iPhone 8 og 8 Plus slår alle andre i ny kameratest

KORT NYT: Det bedste mobilkamera sidder i iPhone 8 Plus og i iPhone 8 der slår både HTC og Google.

DxOMark test sep07

DXoMarks kamerahitliste 22. september 2017 (Foto: MereMobil.dk)

Bedre kamera. Det siger de altid, producenterne. Men denne gang har Apple virkelig gjort noget ekstra ud af det.

Ifølge kameraeksperterne på DxOMark, der er bredt anerkendt for uafhængige anmeldelser, slår iPhone 8 og iPhone 8 Plus alle andre smartphones på markedet, når det kommer til mobilfotos.

Med en score på 94 point for iPhone 8 Plus og 92 point for iPhone 8 lægger Apple sig over de hidtidige bedste mobilkameraer med 2 og 4 point.

HTC U11 og Google Pixel har begge delt førstepladsen på DxOMarks liste, men nu ligger de på andenpladsen.

HTC U11 er den nye kamerakonge (maj 2017)

Ifølge DxOMark gør iPhone 8 modellerne det bedre når det kommer til fotoscener hvor HDR benyttes. Desuden bevarer de flere detaljer, og den overordnede eksponering er bedre end på iPhone 7 Plus, skriver DxOMark blandt andet.

Når det kommer til bokeh-effekten (motiv med sløret baggrund) er iPhone 8 Plus nu det bedste mobilkamera på dette punkt.

DxOMark har publiceret deres kameratest under overskriften ”Det bedste smartphone-kamera vi har testet.” Læs hele anmeldelsen fra DxOMark her.

UPDATE: Efter publiceringen af denne artikel har DxOMark offentliggjort testresultaterne for Samsung Galaxy Note 8, der scorer samme pointtal som iPhone 8 Plus. Kort efter kom testen af Pixel 2, der slår både Samsung og Apple.

DxO-folkene har endnu ikke testet kameraet i iPhone X.

Mere til historien

iPhone og iPhone 8 Plus har 12 megapixels opløsning. iPhone 8 Plus har både en telefoto og vidvinkellinse, og tilbyder 2x optisk zoom. Begge telefoner har optisk billedestabilisator.

Apple sender spyware-advarsler til iPhone-brugere i 110 lande

Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.

(mere…)
Sonos er tilbage på iPhones låseskærm: Sådan slår du det til

Efter års fravær gør musikstyringen endelig comeback på låseskærmen. Sonos har udrullet understøttelse af Live-aktiviteter og Dynamic Island på iPhone – men du skal selv slå det til.

(mere…)
Foldbar iPhone Ultra kan blive forsinket i Danmark

Apples første foldbare iPhone kan ifølge nye meldinger få en begrænset lancering i USA, før den senere rulles ud på andre markeder.

(mere…)
Apple forsøger at holde prisen nede på iPhone 18 Pro

Rygter peger på, at Apple har presset leverandører til lavere priser på OLED-paneler til iPhone 18 Pro. Det kan dæmpe den ventede prisstigning.

(mere…)
AirTag-alternativ til 99 kr.: Samme sporingsnetværk – lavere pris

Et Apple-certificeret AirTag-alternativ er faldet til under 100 kroner. FIXED Tag Stick giver samme sporingsnetværk – men i et smartere og billigere design.

(mere…)
iOS 27-koder bekræfter nye kommende iPhone-modeller

Apple frigav i går den femte betaversion af iOS 27 til udviklerne og ifølge nye oplysninger, så indeholder denne version nogle ”skjulte” koder, som afslører 6 kommende iPhone-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
97 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram