Kongen af tablets er stadig iPad

Markedet for tablets fortsætter med at falde, men Apple er stadig større end Huawei og Samsung tilsammen på tabletområdet.

iPad Pro 9,7 tommer (Foto: Apple)

iPad salget er gået tilbage for 13. kvartal i træk (Foto: Apple)

Selvom markedet for tablets er vigende, så er det fortsat Apple der sidder på tronen med iPad'en i hånden.

Apple sendte i årets første kvartal 8,9 millioner iPads ud i butikkerne, og det betyder, at Apple sidder på en godt en fjerdedel af verdensmarkedet, skriver CNET.com.

Selvom det fortsat er astronomiske tal Apple præsterer, så er det en tilbagegang på 13 procent - eller i omegnen af 1,3 millioner enheder - i forhold til samme periode sidste år. Samtidig er det det 13. kvartal i træk, hvor salget af iPads går tilbage.

Forbrugernes interesse for iPads er generelt på retræte. Således skriver CNET, at branchen afskibede i alt 36,2 millioner enheder - et fald på 8,5 procent i forhold til 2016. Og det tiende kvartal i træk med tilbagegang for markedet for tablets.

Ryan Reith, vicedirektør hos IDC Worldwide Quarterly Mobile Device Trackers, mener ifølge CNET, at en af årsagerne til det vigende marked er, at forbrugerne ikke længere er så ivrige efter at eje den allernyeste tablet og dermed ikke udskifter med samme hastighed som tidligere. Dertil kommer de større og større skærme på smartphones, som træder i stedet for tablets.

- Her er Apples nyeste iPad

Tablet-producenter som Samsung (16,5 procent), Amazon (6 procent) og Lenovo (5,7 procent) ramte stort set samme markedsandel i første kvartal af 2017 som i samme periode sidste år.

Til gengæld gik Huawei 2,3 procentpoint frem og fik en markedsandel på 7,3 procent.

Andre producenter sidder tilsammen på 39,8 procent af markedet. Det er et fald fra første kvartal 2016 på knap tre procentpoint.

Grafik: Apples styksalg set over tid

[infogram id="apple_regnskab-82" prefix="l7V"]

Mere til historien

iPad-salget toppede i første kvartal af 2016 med 26 millioner solgte iPads i ét enkelt kvartal.

Rygterne svirrer om datoen for Apple WWDC 2023

RYGTE: Apple har endnu ikke sendt invitationerne ud, men rygterne svirrer om, hvornår Apple vil afholde deres årlige udviklerkonference.

(mere…)
Lydkvaliteten bliver bedre på din iPhone

Fra iOS 16.4 forbedres lydkvaliteten ved telefonsamtaler fra iPhone.

(mere…)
iPhone 15 får hurtigopladning - men ...

Analytikeren Ming-Chi Kuo mener, at Apple på dette års iPhone-modeller får hurtigopladning - dog med begrænsninger.

(mere…)
Se den påskegule iPhone

VIDEO: Gul er forårets farve. Kom tæt på iPhone 14 i en genopfrisket variant.

(mere…)
Ny niche: Klassisk musik som streaming

Interesserer du sig for klassisk musik? Nu kan du streame over 5 millioner værker.

(mere…)
Flere sensorer på vej til Apple Watch

Et nyt patent indikerer, at Apple kan være på vej med ny måde at integrere sensorer i Apple Watch.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram