Er dette Nokias comeback telefon?

Nokia vil gøre comeback. Nu er der lækket billeder af det, som ventes at være den kommende Nokia-mobil. Se billederne her.

Kommende Nokia-telefon (Kilde: GSMArena.com)

Kommende Nokia-telefon (Kilde: GSMArena.com)

Et snarligt comeback fra Nokia er ventet. Særligt efter meldingen tidligere i år om, at de var på vej med nye produkter.

Nokia lancerer to smartphones i år

Ifølge rygterne vil Nokia offentliggøre den nye comeback telefon til næste års Mobile World Congress. Det skriver NokiaPowerUser.com.

Ud fra de lækkede billeder at dømme, så ser det ud til, at Nokia har bygget videre på designet fra Lumia 930-serien.

Specifikationerne er der ikke noget nyt om, så her skal vi tilbage til et tidligere rygte. Det er uvist om dette holder stik.

En Nokia-telefon vil for mange danskere vække noget mobilhistorie. En undersøgelse, som Nokia havde fået foretaget tidligere i år viste, at mobilkøberne fortsat overvejer en Nokia-telefon, selvom Nokia pt. ikke er tilgængelige.

– ”Nokia smartphones er blandt de top fem mest overvejede brands, og telefonerne er ikke engang tilgængelige endnu,” lød resultatet af Nokias undersøgelse tidligere i år.

Køberne har ventet på Nokia

Om mobilkøberne for alvor vil købe en Nokia-telefon, bliver spændende at se, når de nye produkter kommer i forretningerne. Hvornår det præcis sker, er endnu ikke oplyst.

Du kan se flere billeder af den måske kommende Nokia-telefon her.

Mere til historien

Køber du Nokia får du ikke en Windows-baseret telefon. Telefonerne kommer med Android.

Ingen iPhone 18 til næste år?

RYGTE: Måske får vi ikke en iPhone 18 til næste år. I stedet vil den være en del af en større omrokering af lanceringer.

(mere…)
iPhone 17 Pro kan blive dyrere og billigere

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro får måske en højere pris, men til gengæld mere plads.

(mere…)
Xiaomi 16-serien får kraftig opgradering af selfiekamera

Den kommende Xiaomi 16 rygtes, at få en stor opgradering på selfie-kameraet.

(mere…)
Billig MacBook rygtes på vej i år

RYGTE: Apple rygtes at være på vej med lanceringen af en billig MacBook senere i år.

(mere…)
Live-oversættelse med AirPods på vej

RYGTE: Liveoversættelse via AirPods kommer måske snart.

(mere…)
Apples smarte Siri har lange udsigter

Den intelligente Siri er endnu ikke lanceret og det har stadig lange udsigter.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram