Store forventninger til iPhone 7 – Apple hæver produktion

Forventningerne til iPhone 7 er høje også fra Apple selv og Apple skulle angiveligt have sat produktionen i vejret af den næste iPhone-model.

3D tegning af iPhone 7 (Foto: GSMArena.com)

3D tegning af iPhone 7 (Foto: GSMArena.com)

Apple har endnu ikke officielt bekræftet, at de er på vej med en iPhone 7, men alligevel forlyder det nu, at forventningerne er store og produktionen sættes op. Det skriver hjemmesiden Barrons.com ifølge MacRumors.com.

Det seneste regnskab fra Apple var ellers ikke så optimistisk, men Apple har ikke mistet troen på deres egne produkter og forventer atter succes med den kommende iPhone, som ventes at få navnet iPhone 7.

 – iPhone 7 rygterne fortsætter – se de nyeste her

Tidligere skulle bestillingen have lydt på 65 millioner eksemplarer af iPhone 7, men denne ordrer skulle nu være opjusteret til mellem 72 og 78 millioner eksemplarer. Der er i denne både iPhone 7, iPhone 7 Plus modeller, samt måske endda den rygtede iPhone 7 Pro-model.

 – iPhone er verdens mest indflydelsesrige gadget

Er der hold i disse oplysninger, så er det den største iPhone-produktion de sidste to år. iPhone 6 og iPhone 6 Plus har rekorden i at være fremstillet i 80 millioner eksemplarer.

Designet på det, som ventes at blive iPhone 7, er angiveligt også lækket. Det er dog hverken be- eller afkræftet fra Apple. Skulle designet vise sig at blive, som det på de lækkede billeder, så vil det være meget lig det på iPhone 6 og iPhone 6S modellerne.

iPhone 7 design lækket

Flere rygter indikerer også, at Apple måske først ændrer designet markant på 2017-modellerne, der vil markerer 10 års jubilæet for den første generation af iPhone.

Det ventes, at Apple vil præsenterer den nye iPhone 7 i efteråret traditionen tro, men intet er sikkert. Apple har ikke meldt noget officielt ud.

Mere til historien

Apple lancerede i april måned 2016 iPhone SE, som er en model, der på modelnavnet og lanceringstidspunktet skiller sig ud. Specifikations og designmæssigt gør den brug af eksisterende modeller, og mobilkøberne har taget den til sig med det samme.

Læs også:

37 procent af iPhone-brugerne har stadig en 4-tommer skærm

iPhone SE vender meget snart tilbage i ny opdateret udgave

Allerede i næste uge kommer Apples billig-iPhone, modellen iPhone SE, forlyder det.

(mere…)
Nyt Apple TV ventes snart

Det seneste Apple TV er fra 2022. Måske er en AI-baseret opdatering snart på vej.

(mere…)
Xiaomi Mix Flip 2 – ny konkurrent til Galaxy Z Flip på vej

RYGTE: Der er ikke længe til, at Xiaomi Mix Flip 2 står til at blive udgivet. Nu er flere detaljer om telefonen klar.

(mere…)
Disse produkter vil Apple snart lancere

OVERBLIK: Foråret er på vej og det er en masse nye Apple-produkter angiveligt også.

(mere…)
Flere rygter om Galaxy Z Fold7 og Flip7

RYGTE: Der er kommet flere detaljer om den kommende Samsung Galaxy Z Fold7 og Z Flip7.

(mere…)
OnePlus Open 2 kan få ny kamerafunktion

RYGTE: Den kommende OnePlus Open 2 får måske en ny kamerafunktion, der giver bedre makrofotografering.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram