Så vild er videostabilisatoren i Sony Xperia X

WEB-TV: Xperia X har ikke optisk billedstabilisator, men klarer sig imponerede godt mod iPhone og Huawei. Se ekstremtesten her.

Software-stabilisator klarer sig imponerende godt

Sony Xperia X og iPhone 6S på cykel (Foto: MereMobil.dk)

Sony Xperia X og iPhone 6S på cykel (Foto: MereMobil.dk)

Når nye smartphones præsenteres er mange meget opmærksomme på, om telefonerne har optisk billedstabilisator (OIS) indbygget i kameraet. Generelt er opfattelsen, at den optiske stabilisering altid er det bedste.

Over de seneste år er softwarebaserede stabilisatorer blevet markant bedre. Faktisk så gode, at de i mange tilfælde er den optiske stabilisator overlegen.

Vi har haft Sony Xperia X, iPhone 6S og Huawei P9 med på cykeltur. Alle tre telefoner benytter en softwarebaseret stabiliseringsløsning. Uden diskussion kommer Xperia X bedst ud af testen, særligt i de mest eksterme forhold.

TEST: Sony Xperia X vinder på kvalitet og stabilitet

Kvaliteterne omkring Sonys videokamera opdagede vi allerede tidligere på året, hvor vi havde mulighed for at lave nogle testoptagelser, med en tidlig prototype af Xperia X.

Huawei P9 har vi taget i cykeltesten, da vi tidligere har påvist en markant forskel, til P9’s side, på stabilisatoren i denne telefon, og en Samsung Galaxy S6 Edge+. Det særligt er, at S6 Edge+ benytter optisk stabilisator og ikke softwarebaseret.

Du kan se videoerne herunder.

Videostabilisatortest: Huawei P9 og Galaxy S6 Edge+

Sony Xperia X – videodemo

https://www.youtube.com/watch?v=ILryxqlv1CQ

Mere til historien

Kamerateknologierne er med årerne blevet helt ufattelig kompakt. Vi har set på indmaden til kameraet i Xperia X.

Læs også:
WEB-TV: Det vidste du ikke om Xperia X

OnePlus Nord 5: Prisvenlig model der vil mere end sit prisskilt

VIDEO: Prisen er fornuftig. Kamera og ydelse er godkendt - og OnePlus Nord 5 kommer også med en ægte AI-nyhed.

(mere…)
Sony WF-C710N er et billigt headset med omsluttende lyd | Test

TEST: Prisen er ikke særlig høj, men det er lydkvaliteten tilgengæld. Læs her mine oplevelser med Sony WF-C710N.

(mere…)
Kom tæt på Motorolas nye stærke og prisvenlige telefon

VIDEO: Motorola Edge 60 Pro er en telefon, som jeg selv ville købe.

(mere…)
Er Mova 600 et godt og prisvenligt alternativ til Dreame?

VIDEO: Jeg har testet Mova 600 med ret fornuftige resultater. Her er, hvad du skal vide.

(mere…)
Skoda Elroq under lup – få svar på dine spørgsmål

VIDEO: Vi har prøvekørt Skoda Elroq og samlet jeres spørgsmål. Du finder alle svarene her.

(mere…)
Ny Sony Xperia topmodel forhandles ikke i Danmark

Sony har foretaget en drastisk ændring. Sony Xperia 1 VII bliver ikke tilgængelig i de danske butikker.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
9 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram