Android Pay lanceres den 26. august i USA

RYGTE: Betalingstjenesten Android Pay lanceres på det amerikanske marked den 26. august, hvis man skal tro McDonald’s.

Android Pay

Android Pay

Der er efterhånden et utal af forskellige mobilbetalingsløsninger og det er ikke alle, der kan få armene op over hovedet. Men ligesom Apple Pay, så er Android Pay også lidt interessant, da det allerede ved valget af telefon har en stor målgruppe.

Og Android Pay skulle være lige på trapperne på det amerikanske marked, hvis man skal tro nye dokumenter fra McDonald’s. Det skriver Engadget.com.

Her forlyder det, at kunder fra onsdag den 26. august 2015 vil kunne betale med den nye tjeneste. Det skriver Android Police.

 – Betal portoen med MobilePay

Google har tidligere sagt, at Android Pay først bliver tilgængeligt samtidig med Android 6 Marshmallow offentliggøres. Og denne dato er endnu ikke offentliggjort.Om dokumenterne fra McDonald’s holder er uvist.

Samme dokument har tidligere ment, at Samsung Pay ville blive tilgængeligt fra 21. august. Denne løsning har Samsung selv udtalt først ville komme den 28. september. Samsungs betalingsløsning skulle iøvrigt blive tilgængelig på det danske marked.

 – Sådan virker Samsung Pay

Vi kan også have vores tvivl om, at Android Pay lanceres på onsdag – og særligt det allerede bliver muligt at betale med det på eksempelvis McDonald’s fra samme dag. Men McDonald’s er en af Googles største partnere – så måske.

Når det kommer så vil Android Pay virke på samme måde som Apple Pay.

Mere til historien

For første gang i MobilePay’s historie, så ser det ud til at Danske Bank vil få et overskud på det kommende regnskab. Tidligere har tjenesten rent økonomisk været en underskudsforretning for Danske Bank, dog har MobilePay givet Danske Bank en masse positiv omtale.

Læs også:
Danske Bank spændt på Apple Pay

MacBook Pro med OLED og Touch-skærm kan lande næste år

RYGTE: Et nyt rygte for MacBook Pro antyder, at modellen kan få touchskærm sammen med OLED.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få nedgraderet kamera

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske et nedgraderet kamera, når det gælder zoom-delen.

(mere…)
Flere specifikationer lækket om kommende OnePlus 15

RYGTE: Det ser ud til, at specifikationer om vægten og farveudvalg på den kommende OnePlus 15 er ude.

(mere…)
Det mangler vi stadig fra Apple

iPhone, Apple Watch og AirPods var emnet for Apple-eventet tidligere på ugen, men vi mangler flere produkter, som stadig er rygtet i år.

(mere…)
Galaxy S26 Ultra og S26 Pro bliver måske tynde

RYGTE: Et nyt læk antyder et tyndere design for Samsung Galaxy S26 Ultra og S26 Pro

(mere…)
iPhone 17 Pro kan måske oplade dit Apple Watch

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Pro og iPhone 17 Max får måske reverse wireless charging, så du kan oplade dit Apple Watch eller dine AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram