Apple har 92 % af det samlede overskud i branchen

Stor analyse viser, at Apple står for hele 92 procent af mobilindustriens samlede fortjeneste. Samsung ligger langt bagefter.

Markedsanalysevirksomheden Canaccord, har været i gang med lommeregneren for at regne lidt på mobilindustriens samlede overskud – ikke overraskende er Apple og Samsung de førende. apple-logo_b

Men forskellen mellem de to, kan måske få de fleste til at få morgenmaden galt i halsen. Apple står for hele 92 procent af mobilindustriens samlede overskud, målt på smartphone-salget.

– Derfor vælger vi en iPhone (eller Android)

Sammenlignet med 2014 er Apple gået voldsomt frem fra ”blot” 65 procent sidste år. Apple årene forinden lagde omkring de 50 procent, det skriver Wall Street Journal.

– ”Næsten 1.000 virksomheder producerer smartphones. Kun én rager næsten hele overskuddet til sig,” skriver WSJ.

Ud fra Apples procentsats burde simpel matematik konkludere, at resten af industrien sidder på promiller af overskuddet, selv Samsung. Men faktisk står Samsung for den næststørste fortjeneste – 15 procent af industriens samlede profit.

– Dengang iPhone kom til Danmark

Dette kan lade sig gøre fordi analysen baserer sig på hele industrien, inklusive de der har underskud i deres smartphone-forretning, hvilket størstedelen øjensynligt har.

Ifølge administrerende direktør for analysevirksomheden Canaccord, Mike Walkley, stod Nokia for omkring 60 procent af markedet, da Apple kom til i 2007. Fem år senere tog Apple og Samsung ligeligt af kagen med omkring 50 procent til hver i 2012.

Apple er altså de seneste otte år, gået fra ikke at tjene én eneste krone på smartphones, til i dag at være næsten altdominerende på markedet.

Mere til historien

Den gennemsnitlige salgspris for en iPhone i 2014 var på 624 dollars, og sammenlignet med Android-platformen er gennemsnitsprisen blot på 185 dollars. I Apples andet finansielle kvartal for 2015, steg gennemsnitsprisen for en iPhone til 659 dollars.

Rygtebørsen fortsætter om iPhone Fold

RYGTE: Endnu engang er størrelsen på iPhone Fold blevet bekræftet og Apple kan måske vende markedet på hovedet.

(mere…)
Bagdør til dine personlige iPhone-data droppes måske

Storbritannien dropper måske kravet om en bagdør til Apples iCloud-kryptering efter et stigende pres fra USA.

(mere…)
iPad Pro med M5-chip og 2 frontkameraer ventes år

RYGTE: Senere på året ventes iPad Pro med M5-chip og ikke bare ét men to frontkameraer.

(mere…)
Omregn valuta hurtigt og nemt på din iPhone

TIP: Da Apple frigav iOS 18, kom også en række smarte funktioner i Lommeregner-appen. Se dem her. 

(mere…)
iOS 26 Public Beta forventes denne uge 

Det tyder på, at Apple i denne uge vil frigive den første public beta version af den kommende iOS 26. 

(mere…)
Apples nye “HomePad” udskydes til foråret 2026 

Grundet en større opdatering af Siri ser det ud til, at Apple udskyder deres HomePad til foråret 2026. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram