Note Edge har rundet 630.000 solgte enheder

Kort nyt: Samsung Galaxy Note Edge sælger ikke i nærheden af, hvad Galaxy Note 4 gør.

Samsung Galaxy Note Edge

Samsung Galaxy Note Edge

I september 2014 lancerede Samsung deres Galaxy Note Edge på IFA-messen i Berlin. Telefonen er en variant af Galaxy Note 4. Den eneste forskel på produkterne er skærmen, som går langs højre side på Note Edge.

Salget af Galaxy Note Edge går rimeligt. Ifølge den sydkoreanske publikation Dt er telefonen nu solgt i omkring 630.000 eksemplarer. Selvom det naturligvis er en anseelig mængde telefoner, er det stadig langt fra de 4,5 millioner som Samsung i den første måned efter salgsstarten, solgte af Galaxy Note 4.

I Danmark ligger prisen på Samsung Galaxy Note Edge omkring 6.200 kroner, mens Galaxy Note 4 kan erhverves for cirka 4.800 kroner. Priserne er uden abonnement.

Ifølge rygterne vil Samsung fortsætte Edge-konceptet i den kommende Galaxy S6, der forventes lanceret i en Edge-variant

Operatør bekræfter Galaxy S Edge
Web-TV: Se testen af Galaxy Note 4

Mere til historien

Samsung har en stor udbredelse af salget af Galaxy Note 4 der lige nu er tilgængelig i over 140 lande.

Samsung S25 FE skuffer på ét altafgørende punkt | TEST

TEST: Den har en fremragende skærm, god ydeevne og fin batteritid. Alligevel efterlader den nye Samsung Galaxy S25 FE et vigtigt spørgsmål ubesvaret.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få nedgraderet kamera

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske et nedgraderet kamera, når det gælder zoom-delen.

(mere…)
Galaxy S26 Ultra og S26 Pro bliver måske tynde

RYGTE: Et nyt læk antyder et tyndere design for Samsung Galaxy S26 Ultra og S26 Pro

(mere…)
Nyt mellemklassevåben: Samsung Galaxy S25 FE har vildt høj startpris

Nu kommer Samsung Galaxy S25 FE er nedgraderet S25’er til en ALT for høj startpris.

(mere…)
Nu er det slut for Samsung Galaxy Note 20

Det er slut med garanterede opdateringer til Samsung Galaxy Note 20. Flere telefoner falder snart for grænsen.

(mere…)
Microsoft Copilot kommer på Samsungs TV-skærme

KORT NYT: Samsung har indgået et samarbejde med Microsoft om integrering af deres Copilot i flere nye Samsung TV-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram