Milepæl: 1 mia. smartphones solgt i 2013

Samsung og Apple er stadig i front på smartphone-markedet på verdensplan. Men også Huawei og LG klarer sig godt, viser ny analyse.

Smartphone

Smartphone-salget rundede i 2013 for første gang 1 milliard. (Foto: Eniro)

Hvis du troede smartphone-salget var på tilbagegang, så tager du fejl. Mobilindustrien sælger smartphones som aldrig før, og for første gang blev 1 milliard solgte enheder rundet i 2013, ifølge en rapport fra analysefirmaet IDC.

Det vigtige fjerde kvartal, der indeholder julesalget, stod for 55.1 procent af alle smartphones, der blev sendt ud på verdensmarkedet.

Markedslederen er fortsat Samsung, der i 2013 fik en markedsandel på 31.3 procent, hvilket i forhold til 2012 er en fremgang på 42.9 procent. Samsung solgte 313.9 millioner smartphones over hele året.

Nummer to er Apple med 15.3 procent af markedet, en fremgang på 12.9 procent, sammenholdt med 2012. Der røg 153.4 millioner iPhones ud på markedet i 2013.

Så mange iPhones og iPad solgte Apple i julekvartalet

Fremgang for LG og Huawei

De to kinesiske producenter Huawei og Lenovo ligger også i top fem. Huawei sendte 48.8 millioner enheder på markedet, mens konkurrenten Lenovo nåede 45.5 millioner. Det svarer til fremgange på henholdsvis 67.5 og 91.7 procent.

Analyse: Sådan ser det danske marked ud

LG havde også et godt år. Produkter som Optimus G, LG G2 og Nexus 5 var med til bringe den koreanske mobilproducent ind i købernes bevidsthed. 2014 kan også ende med at blive et godt år for LG.

Allerede nu er verdens første fleksible smartphone, G Flex, på vej ud i butikkerne, og rygterne omkring en LG G3 spøger også i kulissen.

I alt blev det til 47.7 millioner smartphones fra LG. I forhold til 2012 er det en fremgang på 81.1 procent.

Web-TV: Første kig på den bøjelige telefon

Hvor er Nokia, HTC og Sony?

Hitlisten fra IDC indeholder en ganske stor kategori med navnet ”Andre”. Denne udgjorde 394.9 millioner smartphone i 2013. Fremgangen var sammenholdt foregående år på 35.9 procent.

Det er også i denne kategori, vi finder producenter som Nokia, HTC  og Sony. Plus en masse andre.

For at komme på top 5 skulle der sælges mere end 45.5 millioner smartphones.

iPad og andre tablets presser computeren i 2014

Mere til historien

Apple har indgået en aftale med kæmpe-operatøren China Mobile. I de kommende opgørelser vil det dermed blive tydeligt, om Apple kan lukke hullet op til Samsung.

Flere Android-producenter ventes at skifte strategi

RYGTE: Android-producenter ventes at skifte lanceringsstrategi, der bygger mere på spredte lanceringer.

(mere…)
Næsten ingen gider foldbare telefoner

Producenterne sprøjter dem ud, men forbrugerne vender tommelfingeren nedad. En ny undersøgelse viser, at hverken foldbare skærme eller kunstig intelligens lokker køberne. Det er stadig batteriet og prisen, der bestemmer, hvornår vi køber ny mobil.

(mere…)
iPhone 17 rydder bordet: Verdens mest populære smartphone

Apple sidder tungt på tronen i 2026. iPhone 17 er netop kåret som verdens bedst sælgende mobil, mens Samsung dominerer i den billige ende. Se listen over de populære telefoner her.

(mere…)
Mobilpriserne stiger i 2026: Køb hellere sidste års telefon

2026 er et skidt år for mobilkøbere. AI-industrien støvsuger markedet for RAM, og det presser priserne i vejret på selv mellemklasse-telefoner. Vores klare råd: Køb sidste års model og spar tusindvis af kroner.

(mere…)
Derfor stiger mobilpriserne nu

Smartphone-markedet er ramt af en historisk krise. Mangel på hukommelseschips og massiv AI-efterspørgsel sender mobilpriserne op med helt op til 50 procent.

(mere…)
Mobilpriser stiger voldsomt: RAM-krise rammer nu Oppo og OnePlus

RAM-krisen i 2026 tvinger nu producenter til at hæve priserne på eksisterende smartphones. Se her hvor meget prisen stiger, og hvorfor AI har skylden.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram