Kommende Mac Mini er på størrelse med Apple TV

RYGTE: Den kommende Mac Mini bliver umiddelbart temmelig meget mindre end vi hidtil har set.

Mac Mini, M2, 2023
Mac Mini med M2 chip bliver måske afløst af en M4-version senere i år (Grafik: Apple / MereMobil.dk)

Skal vi tro techanalytiker Mark Gurman fra Bloomberg, så bliver den næste Mac Mini LILLE.

Mark Gurman mener, at den næste version af Apples lille computer vil blive halv størrelse af den seneste model. Dermed får den nogenlunde den samme fysiske størrelse som Apple TV. Det skriver MobileSyrup.

Mac Mini får også den kraftige M4 processor, der er den nyeste version af Apple egne processorer. Der vil måske også komme en variant med M4 Pro processoren. Computeren vil formegentlig fortsat være designet i aluminium.

Apple TV måler 9,3 x 9,3 cm, så det er spændende, hvordan en Mac Mini i nogenlunde samme størrelse vil tage sig ud, hvis der også skal være plads til fysiske stik, som USB-C, HDMI og strømstik.

En designændring af Mac Mini er også kærkommen, da der ikke har været ændret på designet siden 2020. 

Hvornår Apple eventuelt vil lancere den nye Mac Mini, det er fortsat uvist. Men det forventes at ske senere i år.

MereMobil.dk holder dig opdateret, når der er noget nyt fra Apple.

Mac Mini M2 kan i dag købes til omkring 5.000 kroner, ifølge Pricerunner. For den pris får du en særdeles fornuftig computer. Du kan se vores video om Mac Mini herunder og læse anmeldelsen her.

Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Når Apple afholder deres årlige iPhone-event, som ventes at ske den 12. september 2024, så er det ikke der, at de afslører en ny Mac Mini.

Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
Mac Mini boomer: Stor efterspørgsel er drevet af AI

Flere brugere vælger Mac Mini og Mac Studio til lokal AI, hvor Apples Silicon-chips giver en attraktiv kombination af ydelse og effektivitet.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max kan få markant større batteri

RYGTE: Nye oplysninger tyder på, at især iPhone 18 Pro Max får en markant batteriopgradering – mens Pro-modellen kun får mindre forbedringer.

(mere…)
iPhone Ultra kan blive forsinket – lancering som ved iPhone X

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone kan få gentaget iPhone X-historien, når det gælder udgivelsen.

(mere…)
Galaxy S27 modeller kan få store kameraopgraderinger

RYGTE: Galaxy S27 Pro og S27 Ultra står til at få store kameraforbedringer på selfieområdet.

(mere…)
iPhone 18 Pro: Her er de 10 største rygter før lanceringen

Apples kommende iPhone 18 Pro / Max ventes med nyt design, stærkere chip og forbedret kamera – her er de vigtigste rygter lige nu.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram