Her er forventningerne til Apple Mac-event
Apple er klar med ‘Pro and Tell’ i næste uge, hvor Mac er på dagsordenen.

Vi hørte allerede et rygte om det i sidste uge, hvor det delvist blev bekræftet, at Apple var på vej med et event. I hvert fald forlød det, at flere medier var inviteret til en lancering den 28. oktober.
Nu har Greg Joswiak, senior vice president of Worldwide Marketing, delt en lille teaser med teksten “Can’t wait to pro and tell next week.”.
Datoen er derfor ikke nævnt i opslaget, men Reuters skriver 28. oktober i Los Angeles. Rygterne har vi også været lidt igennem tidligere, men især en MacBook står til at tage rampelyset.
Her er der naturligvis tale om OLED-modellen, vi længe har hørt rygter om, og som i øvrigt også står til at få touchskærm for første gang.
Jeg er ikke sikker på, om Steve Jobs ville være for denne idé, set i lyset af, at han tidligere har udtalt, at touch på en MacBook ikke kommer til at ske.
Tiderne skifter, og selvom Apple generelt har været relativt forsigtige med at gå imod hans filosofier, så er der løbende sket lidt.
Vi ved ikke meget om enheden, og i det hele taget så er modellen stadig temmelig anonym. Der har været rygter om, at den skulle modtage et stort redesign med blandt andet Dynamic Island og et slankere design, men deciderede designlækager har der ikke været, hvilket efterhånden er atypisk og på sin vis også rart.
Udover OLED-MacBook ventes en MacBook Pro med M6-chippen også sammen med en iMac med samme chip.
Til sidst er der OLED iPad Mini, hvilket er første gang, en iPad uden for Pro-segmentet får denne skærmtype.
LÆS MERE: Tung iPhone Duo gemmer på en fordel over konkurrenterne
Mere til historien
Apple har også lanceret et nyt Apple TV og HomePod Mini 2 for nylig. Disse er klar i handlen fra henholdsvis den 13. november og den 30. oktober.

