Elbil-salget faldt i januar

Nye tal fra Danske Bilimportører viser, at salget af elbiler faldt i januar.

en elbil oplades
Der blev i januar solgt færre elbiler end den tilsvarende måned et år tilbage (Foto: De Danske Bilimportører/PR)

Salget af elbiler faldt i januar. Her var det kun hver tredje ny-indregistrerede bil, som var en elbil. Mens det i december var hver anden. Det viser tal fra Danske Bilimportører.

Det er dog ikke fordi, at det skaber bekymring.

Bilimportørerne mener ikke, at interessen for elbiler er faldende. Derimod skyldes det formentlig, at skattelettelserne fra finanslovsaftalen først træder i kraft den 1. februar 2024, hvilket for mange formentlig har udskudt købet af elbil.

Afgifterne på elbiler bliver højere – som planlagt

– “Danskerne er prisfølsomme, og derfor påvirkes elbilsalget af et lavere bundfradrag i registreringsafgiften. Heldigvis hæves fradraget fra februar, hvor vi forventer, at der igen bliver sat strøm til især elbilsalget,” siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.

Der blev i januar indregistreret 8.848 nye biler, hvilket ikke alene var et fald i forhold til december, men også 15 procent færre end januar 2023.

Planen er, at afgifterne skal stige fra 2026. Men det håber De Danske Bilimportører bliver ændret, da det er tydeligt det påvirker salget.

Nyt elbil mærke på vej til Danmark – stor Tesla-konkurrent

– “Andelen af elbiler i personbilsalget i januar ligger på et markant lavere niveau end vi så i december. Elbilsalget påvirkes betydeligt af afgiftsniveauet, og derfor er det særligt vigtigt for den grønne omstilling, at afgifterne ikke kommer til at stige fra 2026, som det ellers er planen i den nuværende politiske ramme,” siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.

I 2023 rundede Danmark milepælen med 200.000 elbiler på de danske veje. Og lige under halvdelen af disse var kommet til i 2023.

Elbilerne blev et hit hos danskerne i 2023

Hvordan salget af elbiler ender i 2024, er for tidligt at spå om. Men Tesla og Skoda har allerede sat priserne ned.

Skoda sætter prisen ned på Skoda Enyaq

Mere til historien

Tesla har netop meldt ud, at de har sat produktionen af biler på pause på fabrikken i Tyskland.

Tesla-investor: Elon Musk skal væk

Elon Musk bør trække sig fra Tesla eller begynde at have fokus på at lede selskabet igen, mener investor.

(mere…)
Kia giver smugkig på Kia EV4

Kia forhandlere inviterer udvalgte kunder til et lille smugkig på den nye Kia EV4 i løbet af april og maj måned.

(mere…)
Revulotion i lynopladning af elbiler

BYD har præsenteret en helt ny og ret vild platform.

(mere…)
OK giver 20 procent rabat på strøm til elbilen

OK er klar med et ladeabonnement, som giver 20 procents rabat, men kun i en testperiode.

(mere…)
Skoda dropper udgave af VW ID.1

Skoda vil fortsat satse på Fabia, Scala og Kamiq uden el - samt den kommende kompakte Epiq crossover EV.

(mere…)
Tesla er på vej med billigere elbil 

Tesla vil vinde de tabte markedsandele tilbage og arbejder derfor på, at komme med en billigere model.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram