Spilbaserede apps hjælper elever og lærerne

I skoleklasser er der stor forskel på læseniveauet. Spilbaserede læseapps kan hjælpe lærerne.

Læseapps i skolen
(Foto: Pr)

Gamification, også kendt som spilbaseret læring, vinder frem i Danmark via apps, som giver brugerne point, når noget er korrekt.

Det styrker børnenes faglige motivation, men giver også lærerne mulighed for, at få indblik i elevernes individuelle læse- og udviklingsniveau. Sådan lyder det fra Thomas Tegner, der er landechef for Pickatale Danmark.

-“Børn vokser i dag op med computer og iPad, og de fleste uanset alder kan lide at game, så en spilbaseret læring vil ofte være en virksom måde at motivere børn til at læse. Gennem de indbyggede spil, konkurrencer og quizzer kan børnene selv og deres pædagoger og lærere få indblik i deres læsefaglige niveau,” siger Thomas Tegner i en pressemeddelelse.

LÆS OGSÅ: Skærmtid kan ødelægge små børns hjerne

Læse-app giver info om de individuelle niveauer

Ofte er der stor spredning i læseniveauet i en skoleklasse, hvilket gør det relevant, at få indblik i det individuelle niveau. 

-“Læsebaserede niveauforskelle blandt skolebørn opstår blandt andet som et produkt af en række miljømæssige faktorer. Hvis forældrene for eksempel altid har læst og haft bøger fremme i hjemme, har børnene bedre forudsætninger for selv at gribe fat i læsningen,” siger Lisbet Vestergaard, der er projektleder hos tænketanken Fremtidens Biblioteker.

Pickatale er et bud på en læseapp med indbyggede spilelementer, der netop nu er ved at blive udrullet på flere skoler og daginstitutioner. I appen kan man monitorere børnenes fremgang i forhold til antallet af læste bøger, tiden de bruger på dem og hvordan de efterfølgende klarer quizzer. 

Der findes også en læseapp, som hedder Manemo (anmeldelse), hvor forældreappen har en række funktioner, der gør det muligt at belønne barnet og se læsehastighed m.m.

LÆS OGSÅ: Når skolebørn får mobil – dette skal du overveje nøje

Mere til historien

Skal læseapps kunne bruges til noget, så skal man være sikker på, at brugerne benytter egne profiler, da resultaterne bliver misvisende, hvis andre har brugt ens adgang.

Regeringen vil forbyde sociale medier for børn under 15 år

Regeringen ønsker at indføre en national aldersgrænse på 15 år for adgangen til "flere sociale medier", udtaler statsminister Mette Frederiksen. 

(mere…)
Nu fjernes mobiltelefoner fra folkeskolerne

Et bredt politisk flertal har besluttet, at alle folkeskoler og fritidstilbud fremover skal være mobilfrie.

(mere…)
Her er elbilerne med de bedste apps

Ét mærke fører klart, når svenske ejere vurderer bilmærkers mobilapps.

(mere…)
Regeringen indgår aftale: Forældre skal vejledes i børns mobilbrug

Ny aftale skal klæde forældre bedre på ved køb af børns første telefon.

(mere…)
Hvert fjerde barn får delt billeder uden samtykke

Hvert fjerde barn har oplevet at få delt private billeder eller videoer uden samtykke. Det viser en ny undersøgelse.

(mere…)
Ny HMD Fusion X1: En smartphone skabt til børns digitale trivsel

HMD Fusion X1 er en smartphone, der er designet til at imødekomme både teenagernes ønske om frihed og forældrenes behov for tryghed. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram