HomePod Mini lanceres i flere lande

KORT NYT: Apple offentliggjorde til deres ”Spring Loaded”-event, at de er klar med lanceringen af HomePod Mini i flere lande.

Apple HomePod mini (Foto: Apple)
Apple HomePod mini kommer nu ud i flere lande (Foto: Apple)

Apple har netop afsløret nye produkter i iPad- og iMac kategorien, men også en ny variant af iPhone 12 og iPhone 12 Mini blev det til.

Der er dog også noget at glæde sig til, hvis man gerne vil have HomePod Mini. Dog ikke for danskerne endnu. Det er altså derfor fortsat uvist om HomePod Mini lanceres herhjemme. Vi må i hvert fald væbne os med tålmodighed.

Apple afslørede, at de er klar med lanceringen af HomePod Mini i yderligere tre lande med salgsstart i juni. Dermed kan brugere i Østrig, Irland og New Zealand glæde sig til, at HomePod Mini kommer officielt til salg i starten af sommeren. Det skriver 9to5mac.com.

Det betyder også, at HomePod Mini nu er tilgængelig i USA, Storbritannien, Canada, Australien, Frankrig, Tyskland, Hong Kong, Indien, Japan, Spanien, Kina, Mexico og Taiwan.

Apple HomePod Mini er en smarthøjttaler med god lyd og stemmestyring via Siri.

Ligesom Apple er klar med nye versioner af iOS, iPadOS, WatchOS osv. så er der også en ny version af HomePod 14.5 klar i næste uge.

Apple klar med iPadOS 14.5 og iOS 14.5 i næste uge

Mere til historien

I marts 2021 blev det meddelt, at HomePod udgår fra markedet og HomePod Mini er altså Apples bud nu på en smarthøjttaler.

AirPods Pro 3 ventes snart – her er det nye

Vi forventer snart at få nye AirPods Pro at se. Vi har samlet op på rygterne, så du kan læse, hvad du skal forvente.

(mere…)
Farvel til det fysiske SIM? iPhone 17 kan blive eSIM-only i EU

RYGTE: Noget tyder på, at iPhone 17-serien kun vil have eSIM i flere lande, herunder EU-lande.

(mere…)
Apple inviterer til iPhone-event

Så er det officielt. Apple er klar med datoen for september-eventet, hvor vi blandt andet forventer nye iPhones.

(mere…)
Ingen nye AirPods Max i sigte

Det tyder ikke på, at Apple er på vej med ny generation af AirPods Max i nær fremtid.

(mere…)
Apple Watch med Touch ID kan være på vej

RYGTE: Et Apple Watch med Touch ID er spottet i interne koder hos Apple og kan være på vej næste år.

(mere…)
Kommende opdatering får din gamle iPhone til at føles markant hurtigere

Apple har i seneste betaversion af iOS 26 introduceret en ny hurtigere app-animationsstil.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram