Huawei reduceres i 2021 til en miniputspiller

Fra størst til betydeligt mindre. Sådan forudser et analysefirma fremtiden i 2021 for Huawei.

Huawei Mate X
Huawei Mate X fik ikke benene til jorden og det gør Huawei heller ikke i 2021. Her bliver de reduceret kraftigt i størrelse (Foto: MereMobil.dk)

I 2021 forventes Huawei at producere 45 millioner smartphones mod 170 millioner enheder i 2020, lyder det fra analysefirmaet TrendForce.

Derudover forudser TrendForce i deres prognose, at Huawei går fra at sidde på toppen af markedet til at droppe helt ned på en syvendeplads. Det gigantiske fald skydes blandt andet de amerikanske handelssanktioner.

Huaweis udbredelse på 5G-markedet vil desuden falde fra 30 til 8 procent.

Dansk kommunikationschef i Huawei siger op

I november solgte Huawei deres subbrand Honor fra, hvilket i sagens natur også biddrager til det store fald i produktionen. Ifølge tal fra IDC og Strategy Analytics stod Honor for mellem 28 og 38 procent af Huaweis samlede smartphone-produktion.

Kan Huawei skyde genvej til Google gennem Honor?

Selvom Huawei vil opleve et gigantisk fald, så står smartphonemarkedet ikke stille. Den globale smartphone-produktion forventes at vokse med 9 procent i 2021. Dette bringer produktionen op på 1,36 milliarder enheder i 2021, lyder det fra Trendforce ifølge South China Morning Post.

I 2019 faldt den samlede globale smartphoneproduktion med 11 procent, som følge af coronapandemien. Dette var det største årlige fald nogensinde i industrien.

Holder prognoserne fra TrendForce stik, vil hitlisten over de største internationale smartphoneproducenter se sålledes ud.

  1. Samsung
  2. Apple
  3. Xiaomi
  4. Oppo
  5. Vivo
  6. Transsion
  7. Huawei

Selvom det går skidt for Huawei på mobilmarkedet, er der stadig lyspunkter. I slutningen af 2020 testede jeg Huawei Matebook X 2020, der virkelig var en fed computer. Læs min anmeldelse af Windows-maskinen Matebook X 2020 her og se videoen herunder.

Mere til historien

I Danmark falder Huaweis salg måned for måned. I oktober 2020 have Huawei en markedsandel i Danmark på 7,9 procent. Det er omtrent en halvering på omkring et år, ifølge tal fra analysefirmaet GfK.

Smartwatch-markedet er faldet for første gang

Markedet for smartwatches er for første gang i nedgang. Især Apple oplever en væsentlig nedgang.

(mere…)
Banebrydende smartwatch måler blodtryk direkte på armen

Et nyt smartwatch kan måle blodtryk af mange andre sundhedsparametre. Huawei Watch D2 er medicinsk godkendt.

(mere…)
Huaweis nye high-end headset lyder fantastisk | TEST

(mere…)
Smartphonesalget: 4 års nedgang er slut

Smartphonesalget i Europa er gået nedad de seneste fire år.

(mere…)
Verdens første kommercielle tri-fold smartphone er en realitet

Her er verdens første kommercielle smartphone, der folder i tre led. Huawei står bag.

(mere…)
Huawei FreeBuds Pro 4 er et nyt premium headset

Kraftig støjreduktion og avanceret lydteknologi skal være med til at sælge Huaweis nyeste headset til de krævende musikelskere.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
25 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram