Nu kommer RCS-teknologien til Danmark

Den uendelige saga om RCS, får måske langt om længe en lykkelig afslutning. Nu kommer RCS ud til almindelige slutbrugere.

RCS chat SMS
Rich Communication Standards er afløseren for både SMS- og MMS-beskeder – men det kræver naturligvis at teleselskaberne implementerer det.

Det virker næsten uvirkeligt, men nu sker der langt om længe noget med RCS i Danmark. Som vores mere velinformerede læsere sikkert allerede ved, så står RCS for Rich Communication Standards. Teknologien er afløseren for både SMS- og MMS-beskeder.

UPDATE: Her kan du læse om RCS-beskeder på iPhone

Med RCS kan man sende både video, billeder og lydbidder i meget høj kvalitet, ligesom man kender det fra eksempelvis iMessage, Facebook Messenger. Derudover kan man med RCS sende lokationsdata, dele filer, lave gruppechat og på et tidspunkt vil mere avancerede tjenester også blive mulige.

Med mere avancerede tjenester tænkes f.eks. på muligheden for at modtage en flybillet direkte som en besked via RCS. Det kan også være f.eks. en sikkerhedsfunktion, hvor man via en tilkendegivelsesknap kan godkende eller afvise en bankoverførsel.

Den store forskel på RCS og mange andre beskedtjenester er, at det er teleselskabernes infrastruktur, der ligesom SMS og MMS, leverer beskederne.

Google har i flere år forsøgt at få RCS indført som en branchestandard. Selskabet har sågar forsøgt at snige RCS ind af bagdøren uden om teleselskaberne. Desværre har teleselskaberne været meget fodslæbende, hvilket tjenesteudbyderne på internettet har udnyttet til fulde.

Beskedtjenester som Facebook Messenger eller Whatsapp har udnytter dette hul i markedet. I stedet for at sende SMS- eller MMS-beskeder, så sendes der hver dag en utrolig mængde tekst, lyd og billedebeskeder over disse tjenester, hvilket vi tidligere har skrevet om.

Telenor på banen

Det er efterhånden et par år siden, at vi første gang på MereMobil.dk kunne fortælle, at Telenor var i gang med at udrulle RCS på deres mobilnetværk. Desværre blev det ikke rigtig til noget, da det kun blev åbnet for tests blandt udvalgte kunder.

Sidst i 2019 kunne vi på MereMobil.dk berette, at de fire store amerikanske teleselskaber var blevet enige om, at indføre RCS i deres respektive mobilnetværk. Nu ser det langt om længe ud til, at RCS også bliver standard i Danmark – i hvert fald for kunder på Telenors mobilnetværk. Det fortæller Telenor i en pressemeddelelse.

-“Det er vigtigt for os, at vi til hver en tid sikrer, at vores kunder får det fulde ud af de tilgængelige teknologier. Ved at understøtte RCS-teknologien i vores netværk, får kunderne mere kvalitet og glæde af funktionerne på deres mobiltelefoner. Mange har efterhånden rigtigt mange apps liggende på mobilen. Udover øget kvalitet gør RCS-teknologien det også nemmere for de app-trætte, i og med virksomhederne får mulighed for at sende deres ydelse direkte i beskedfunktionen,” siger Jesper Mølbak, Netværksekspert i Telenor Danmark.

Ifølge pressemeddelelsen så kan 87.000 Android-telefoner på Telenors mobilnetværk benytte RCS. Teleselskabet udruller RCS-teknologien på flere mobilproducenter. Til RCS-implementeringen benytter Telenor en sikker hosted serverløsning fra Google-Jibe.

Mere til historien

RCS er på nuværende tidspunkt kun til Android, da Apples ikke understøtter RCS.

Din nye AI-assistent i Google ved ‘alt’ om dig

Google tester nu en proaktiv version af Gemini, der kobler dine private mails og fotos sammen. Den nye ”Personlig Intelligens” kan ræsonnere og finde svar på alt det, du selv glemmer i hverdagen.

(mere…)
Gemini 3: Her er de nye grænser for prompts

Bruger du Thinking-modellen til kode eller matematik? Google har netop ændret grænserne, så du nu får din helt egen pulje af daglige prompts. Se grænserne her.

(mere…)
Nye Siri-funktioner: Sådan ændrer Gemini din iPhone

Apple og Google samarbejder om at gøre Siri markant klogere. Her er de nye funktioner, du kan se frem til i iOS 26.4 og fremover.

(mere…)
Apple og Google i historisk aftale: Siri ændres for altid

Nu er det officielt. Apples stemmeassistent Siri undergår en massiv forvandling takket være teknologien fra en af de største konkurrenter.

(mere…)
Google Classroom får AI-funktion: Lav undervisning om til podcast

Google Classroom integrerer nu Gemini AI, så lærere kan omdanne deres lektioner til podcast-episoder. Se hvordan den nye funktion fungerer i undervisningen.

(mere…)
Gemini til Google TV: Her er de nye funktioner

Google udruller snart store Gemini-opdateringer til Google TV, der gør det muligt at bruge AI til alt fra sportsresultater til direkte styring af TV-indstillinger.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
74 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram