Google aflyser Google I/O 2020

Googles årlige udviklerkonference, Google I/O, hvor de giver en smagsprøve på de kommende Android- og Google nyheder, er aflyst i år.

Google I/O 2020 afholdes fra tirsdag den 12. maj til og med torsdag den 14. maj 2020.
Google I/O 2020 afholdes fra tirsdag den 12. maj til og med torsdag den 14. maj 2020.

Coronavirus aflyste Mobile World Congress 2020 i februar. MWC er verdens største mobilkonference og stedet, hvor mange af forårets topmodeller ofte afsløres.

Coronavirus er endnu engang skyld i, at en stor event i mobilbranchen aflyses.

Google har netop meddelt, at de aflyser dette års Google I/O på grund af coronavirus udbruddet.

Her er 2020-nyhederne på Google Assistant

Google er ude i god tid, da Google I/O først skulle afholdes i dagene 12 til 14 maj i år. Men de vil altså ikke tage nogle chancer og vælger derfor allerede nu, at aflyse dette års Google I/O.

-“Due to concerns around the coronavirus (COVID-19), and in accordance with health guidance from the CDC, WHO, and other health authorities, we have decided to cancel the physical Google I/O event at Shoreline Amphitheatre,” lyder den officielle udmelding fra en talsperson fra Google i et statement til The Verge.

Normalt benytter Google deres udviklerkonference til at afsløre nogle af de kommende ting, som kan forventes på Android-platformen. Google har også tradition for at præsentere ny hardware.

Dette spurgte danskerne Google om i 2019

Google er ikke det første store techfirma, som aflyser deres udvikler-event. Facebook har også aflyst deres F8-event i sidste uge. Derfor er det spændende om det også kommer til at påvirke Apples årlige WWDC-konference. Apple har endnu ikke meldt datoerne ud for 2020, men traditionen tro ventes WWDC afholdt i anden uge af juni.

Mon Facebook og Google lytter med?

Google kommer selvfølgelig med deres nyheder på en anden måde. Ligesom også udviklerne kan følge med på Google I/O’s hjemmeside, som vil blive opdateret løbende.

Mere til historien

Har man købt billet til Google I/O 2020, så vil denne blive refundereret og man vil automatisk blive tilbudt at købe en billet til Google I/O 2021.

Pixel 9a lanceres i april efter forsinkelse

Den nye telefon fra Google var nærmest på vej i butikkerne, men så trak Google i nødbremsen. En ny lancering er nu klar. 

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Google udskyder Pixel 9a

Lige før salgsstarten har Google lokaliseret komponentproblemer på den nye telefon.

(mere…)
Mobilbetaling for børn i Google Wallet

Google giver nu børn mulighed for at foretage mobilbetalinger via Wallet-appen, naturligvis under opsyn af forældrene.

(mere…)
Google har åbnet ret vild AI-funktion i Gemini

Lyd kan formidle indhold på en måde, som tekst ikke kan. Her kan du læse om Googles nyeste lydbaserede AI-tiltag.

(mere…)
Snart forsvinder Google Assistent

Google dropper stemmeassistenten, Google Assistant, og lader i stedet AI-robotten Google Gemini tage over.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram