Den næste iPhone får måske PowerShare

RYGTE: PowerShare vil være at finde i den næste iPhone.

Hvis man skal tro GSMArena.com så vil det fra iPhone 11, eller hvad den nu må hedde, være muligt at oplade AirPods eller Apple Watch, ved blot at placere det på bagsiden af iPhone.

Omvendt trådløsopladning eller ‘reverse wireless charging’ virker som det lyder. I stedet for at telefonen modtager strøm trådløst, så sender den det i stedet (trådløst).

PowerShare er noget vi allerede ser på Huawei Mate 20 Pro og Samsung Galaxy S10’erne. På S10 er det for eksemple muligt at placere sine Samsung Galaxy Buds på bagsiden, hvorefter de oplader.

PowerShare blev for første gang introduceret i 2015, men er først ved at komme ind i mobilerne i dag.

OnePlus 7 understøtter ikke trådløs opladning

Det rygtes også, at Apple vil skrotte 5 watt opladeren, og i stedet benytte en 18 watt oplader.

Apple benytter allerede en inkluderet 18 watt oplader til iPad Pro tredje generation, men iPhone er endnu ikke nået dertil.

Analytikeren Ming-Chi Kuo tror, at iPhone 11 vil inkludere en trådløs oplader i kassen. Sker dette så vil det være længe ventet. Det er snart to år siden at den første iPhone med trådløs opladning kom til. Det har Appleinsider.com tidligere skrevet.

For at undgå misbrug med denne type funktion, så kan der indbygges en softwarefunktion, der spærrer for opladning når enheden passerer 20 procent, hvor efter telefonen skal godkendes for at fortsætte.

Kort om trådløs opladning

Trådløs opladning i telefonerne er baseret på en spole. Spolen sidder bag telefonens bagside og fungerer som en modtagerer. Senderen er pladsen den placeres på.

AirPods fås nu med trådløs opladning og Siri

For at opladningen kan gennemføres, er det et krav, at der ikke er andre strømledene materialer imellem. Det er derfor vi finder glasbagsider på diverse telefoner.

Læs mere om trådsløs opladning, i vores baggrundsartikel.

Mere til historien

Flere og flere mobilproducenter tilføjer trådsløs opladning. En af dem der dog stadig holder på ledning som eneste mulighed er OnePlus.

Tim Cook: Efterspørgsel på iPhone 17 er stærkere end forventet

Apple-chefen, Tim Cook, har bekræftet, at efterspørgslen på den nye iPhone 17-serie har været større end forventet.

(mere…)
Tim Cook: Apple står over for det bedste december-kvartal nogensinde

Selvom iPhone-omsætningen i fjerde kvartal er under analytikernes forventning, så stiler Apple mod rekord-regnskab. 

(mere…)
Apple planlægger OLED-skærme til iPad mini, iPad Air og MacBook Air

OLED-skærme er på vej til iPad mini, iPad Air og MacBook Air, hvis rygterne holder stik.

(mere…)
Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
iPhone 17-serien sælger bedre

Apples iPhone 17-serie overgår iPhone 16-modellerne, når det gælder salgstal.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram