Nye Nokia telefoner er på vej – måske Nokia 9

HMD Global, som står bag Nokia-brandet, har inviteret til event i starten af december. Det ventes, at de vil afsløre tre nye smartphones.

HMD Global inviterer til Nokia-event i Dubai onsdag den 5. december 2018 (Kilde: Fonearena.com)

HMD Global inviterer til Nokia-event i Dubai onsdag den 5. december 2018 (Kilde: Fonearena.com)

HMD Global har sendt invitationerne ud til en event, der finder sted i Dubai i begyndelsen af december. Eventen har fået overskriften Expect more” (forvent mere).

Og forventningerne er da også høje. Faktisk ventes det, at HMD Global vil afsløre tre nye smartphones.

Nokia 7.1 – endnu en budgetmobil

Det ventes, at den længe ventede Nokia 9 langt om længe, vil se dagens lys. Foruden Nokia 9 er også en Nokia 8.1 og Nokia 2.1 Plus forventet.

Om HMD Global langt om længe er klar med Nokia 9 er dog uvist. Vi skrev tilbage i august, at den ”snart var på vej” – og den lader altså fortsat vente på sig.

Nokia 8.1 er formentlig den globale version af Nokia X7, som blev introduceret i Kina sidste måned. Det skriver Fonearena.com. Nokia 2.1 Plus er en afløser til Nokia 2.1 (Android Oreo Go Edition), som blev lanceret tidligere på året.

Der er ingen tvivl om, at hvis rygterne holder stik, så vil Nokia 9 være ”stjernen i showet”. Der spekuleres i, at den kommer med et kamera med hele fem linser, som skulle være i opstillet i en 1-1-3 formation. Præcis hvordan dette vil virke er uvist.

De nye Android-telefoner fra Nokia er klar – lover opdateringer i tre år

Der spekuleres også i, at Nokia 9 kommer med 3D ansigtsgenkendelse, 5,9 tommer QHD OLED-skærm, Snapdragon 845 processor og 8 GB RAM. Tidligere i Microsoft dagene benyttede Nokias enheder ”PureView”-brandet og dette kan altså måske være på vej tilbage.

Mere til historien

Ligesom flere af konkurrenterne går der også rygter om, at HMD Global er på vej med en Nokia-telefon med fingeraftrykslæser i skærmen. Om rygterne er sande og om det er Nokia 9 – ja, det er fortsat uvist.

Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max kan få markant større batteri

RYGTE: Nye oplysninger tyder på, at især iPhone 18 Pro Max får en markant batteriopgradering – mens Pro-modellen kun får mindre forbedringer.

(mere…)
iPhone Ultra kan blive forsinket – lancering som ved iPhone X

RYGTE: Den kommende foldbare iPhone kan få gentaget iPhone X-historien, når det gælder udgivelsen.

(mere…)
Galaxy S27 modeller kan få store kameraopgraderinger

RYGTE: Galaxy S27 Pro og S27 Ultra står til at få store kameraforbedringer på selfieområdet.

(mere…)
iPhone 18 Pro: Her er de 10 største rygter før lanceringen

Apples kommende iPhone 18 Pro / Max ventes med nyt design, stærkere chip og forbedret kamera – her er de vigtigste rygter lige nu.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram