Nye Nokia telefoner er på vej – måske Nokia 9

HMD Global, som står bag Nokia-brandet, har inviteret til event i starten af december. Det ventes, at de vil afsløre tre nye smartphones.

HMD Global inviterer til Nokia-event i Dubai onsdag den 5. december 2018 (Kilde: Fonearena.com)

HMD Global inviterer til Nokia-event i Dubai onsdag den 5. december 2018 (Kilde: Fonearena.com)

HMD Global har sendt invitationerne ud til en event, der finder sted i Dubai i begyndelsen af december. Eventen har fået overskriften Expect more” (forvent mere).

Og forventningerne er da også høje. Faktisk ventes det, at HMD Global vil afsløre tre nye smartphones.

Nokia 7.1 – endnu en budgetmobil

Det ventes, at den længe ventede Nokia 9 langt om længe, vil se dagens lys. Foruden Nokia 9 er også en Nokia 8.1 og Nokia 2.1 Plus forventet.

Om HMD Global langt om længe er klar med Nokia 9 er dog uvist. Vi skrev tilbage i august, at den ”snart var på vej” – og den lader altså fortsat vente på sig.

Nokia 8.1 er formentlig den globale version af Nokia X7, som blev introduceret i Kina sidste måned. Det skriver Fonearena.com. Nokia 2.1 Plus er en afløser til Nokia 2.1 (Android Oreo Go Edition), som blev lanceret tidligere på året.

Der er ingen tvivl om, at hvis rygterne holder stik, så vil Nokia 9 være ”stjernen i showet”. Der spekuleres i, at den kommer med et kamera med hele fem linser, som skulle være i opstillet i en 1-1-3 formation. Præcis hvordan dette vil virke er uvist.

De nye Android-telefoner fra Nokia er klar – lover opdateringer i tre år

Der spekuleres også i, at Nokia 9 kommer med 3D ansigtsgenkendelse, 5,9 tommer QHD OLED-skærm, Snapdragon 845 processor og 8 GB RAM. Tidligere i Microsoft dagene benyttede Nokias enheder ”PureView”-brandet og dette kan altså måske være på vej tilbage.

Mere til historien

Ligesom flere af konkurrenterne går der også rygter om, at HMD Global er på vej med en Nokia-telefon med fingeraftrykslæser i skærmen. Om rygterne er sande og om det er Nokia 9 – ja, det er fortsat uvist.

Apples nye smartere Siri får sine kræfter fra Google

RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.

(mere…)
MacBook Air kan få OLED-skærm i 2028

RYGTE: Apples MacBook Air kan få OLED-skærm i 2028 efterfulgt af MacBook Pro med touch-skærm.

(mere…)
Vivo X300 Ultra kan få global lancering

RYGTE: Vivo udgiver måske deres kommende topmodel uden for Kina.

(mere…)
Samsung Galaxy S26-serien kommer måske senere

RYGTE: Den næste serie af flagskibstelefoner fra Samsung får måske en senere lancering, end vi er vant til.

(mere…)
Måske udkommer Galaxy S26 Edge alligevel

RYGTE: Måske får Samsungs tynde Edge-telefon lov til at overleve.

(mere…)
Galaxy S26-serien kan få voldsom chip

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26-serie får måske Samsungs egen chip med voldsom performance.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram