Apple Watch fortsat det mest solgte wearable

Apple Watch fastholder sin placering, som det førende smartwatch på markedet. Men de bliver åndet i nakken.

Markedsandelene og salgstallene for wearables ifølge IDC (Foto: IDC)

Markedsandelene og salgstallene for wearables ifølge IDC (Foto: IDC)

Apple har fastholdt deres position, som markedsleder i salget af wearables. I alt kunne Apple noterer sig for 4,7 millioner solgte eksemplarer af Apple Watches i sidste kvartal. Dermed har de en markedsandel på 17 procent på verdensplan. Ifølge tal fra analysefirmaet IDC.

Markedet er generelt i vækst. Der blev i andet kvartal 2017 solgt 26,4 millioner wearables, mens tallet er steget til 27,9 millioner i samme kvartal i år.

Lige i hælene på Apple er Xiaomi, som i årets andet kvartal har solgt en halv million enheder mindre end markedslederen.

Fitbit, Huawei og Garmin er et stykke bag Apple og Xiaomi. Mens Samsung er under ”andre”. Om det nye Samsung Galaxy Watch kan ændre på dette er uvist.

Samsung Galaxy Watch – smartwatch med lang batteritid

Tallene viser dog, at der er fremgang i salget af wearables. Selvom det sker støt og roligt og altså ikke er et marked, som bevæger sig i lynets hast.

Vi har tidligere på måneden hørt, at Apples salg særligt er på Apple Watch Series 1. Hvor kun de der virkelig ønsker mobildataforbindelsen køber Series 3. Tallene er fra det amerikanske marked. Om det samme gør sig gældende på det danske marked er svært at vide. Det varede dog længe inden, at danskerne kunne gøre brug af Apple Watch Series 3 med mobildata.

Apple Watch Series 3 kom i øvrigt også til salg i refurbished versioner på Apples officielle hjemmeside. Disse kan ikke købes i Danmark.

Det ventes, at Apple vil lancerer Apple Watch Series 4 i næste uge. Apple afholder event onsdag den 12. september 2018. MereMobil.dk dækker selvfølgelig eventen.

Apple Watch Series 4 – nyt Apple Watch lækket

Mere til historien

Google har oplyst, at det ikke bliver i år de lanceret “eget” smartwatch – så dermed vil de altså ikke blande sig i konkurrencen endnu. Google er dog med i wearable-kategorien ved, at de står bag Wear OS by Google platformen.

Så meget har Apple har sænket priserne på de nye telefoner og ure

En overset nyhed i Apples nye produkter er lavere priser på flere af nyhederne.

(mere…)
Her er de nye Apple Watch-modeller

Det var ikke kun iPhone, der fik en fornyelse under dagens event – også tre nye Apple Watch-serier er klar.

(mere…)
Huaweis nye smartwatch er skabt til hverdagens atleter

Huawei varsler en ny generation af smartwatches med ultrapræcis GPS og avanceret sundhedsteknologi.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 bliver en stor opgradering

Apple Watch Ultra 3 har flere spændende rygter på sig. Måske bliver det en fin opgradering.

(mere…)
Apple Watch med Touch ID kan være på vej

RYGTE: Et Apple Watch med Touch ID er spottet i interne koder hos Apple og kan være på vej næste år.

(mere…)
Ny Snapdragon W5 Gen 2 med satellitforbindelse

I forbindelse med lanceringen af den nye Pixel Watch 4, er der også annonceret en ny chip fra Snapdragon.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram