Fortnite på vej til Android – måske eksklusivt på Galaxy Note 9

Fortnite er på vej til Android og som det ser ud nu, så kommer det eksklusivt til Samsung Galaxy Note 9 ved lanceringen.

Fortnite kommer nu til iOS

Fortnite

Spillet Fortnite, der har opnået en ekstrem popularitet, er endnu ikke lanceret til Android-telefoner. Har man iPhone eller iPad har man kunne spille Fortnite siden marts måned. Men Android-brugere må altså fortsat væbne sig med tålmodighed.

Til de hardcore Android-brugere er der dog snart godt nyt. Særligt hvis man køber den kommende Galaxy Note 9 fra Samsung. En række websites skriver nemlig, at spillet lanceres med denne og har en 30 dages eksklusivaftale.

Spillet er måske endda pre-installeret på Galaxy Note 9 enhederne. Det skriver The Verge.

Nu kommer Fortnite til iPhone og iPad

Passer denne eksklusivitet på Fortnite, så kan salget af Galaxy Note 9 blive hjulpet godt på vej af dette. Da andre Android-enheder vil først have mulighed for at få spillet i løbet af september.

Du kan læse mere om Galaxy Note 9, der ventes lanceret på det danske marked den 24. august til en ikke billig pris.

Unboxing viser angiveligt Samsung Galaxy Note 9

Hverken Samsung eller Epic Games, som står bag Fortnite, har ikke kommenteret de mange rygter.

Mere til historien

Da spillet blev lanceret til iOS-platformen i marts startede det med, at nogle brugere blev inviteret. Derefter blev spillet frit tilgængeligt i Apples App Store.

Læs også:
 – Samsung Galaxy Note 9 bliver tilgængelig i lilla

Samsung Galaxy Z Fold7 – tyndere end nogensinde – er den perfekt? TEST

(mere…)
Samsung bekræfter tidligere lancering af Galaxy S25 FE

Samsung har bekræftet en tidligere lancering af Galaxy S25 FE og lufter samtidig kommende nyheder.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 udgår måske

RYGTE: Der kommer måske ikke en Samsung Galaxy S26 næste år. En erstatning lurer.

(mere…)
Voldsom test af Samsung Galaxy Z Fold7

Den nye Samsung Galaxy Z Fold7 er udsat for en ekstrem test!

(mere…)
Rygte: iPhone 17 Pro stor kameraopgradering

Skal vi tro de nyeste rygter om den kommende iPhone 17 Pro så bliver der store ændringer i fotodelen. 

(mere…)
Samsungs vildt dyre topmodeller er nu landet i Danmark

Samsungs nye foldbare telefoner er nu klar i butikkerne sammen med Watch8-serien.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram