Airpower – Apples trådløse oplader er yderligere forsinket

RYGTE: Apple AirPower, den trådløse opladestation, bliver formodentlig først tilgængelig i efteråret.

Apple AirPower

AirPower plade fra Apple der kan lade både iPhone, iPad og AirPods (Foto: Apple)

Fremtiden er trådløs, men den lader vente på sig. Da Apple præsenterede nye iPhones i efteråret var det med løftet om en ny trådløs oplader kaldet AirPower, der skal gøre det nemt at oplade iPhone, Apple Watch og AirPods. Ni måneder efter sin præsentation er den trådløse oplader stadig ikke tilgængelig. Og det kan der være flere gode grunde til. Det skriver Bloomberg.

Apple dominerende i første kvartal 2018

Modsat konkurrenterne så kan AirPower oplade tre enheder på samme tid. Og det er særligt udfordrende. Det fortæller en unavngiven kilde til Bloomberg. Ifølge kilden er en af udfordringerne, at de spoler, der skal transmittere strømmen til enhederne, kommer til at ligge oven på hinanden.

Derudover passer spolerne ikke til de samme enheder. Det betyder, at AirPower skal have tre iPhone-spoler, tre Apple Watch-spoler og tre AirPod-spoler.

Bag om Qi-trådløs opladning

Ifølge Bloomberg er der også andre udfordringer knyttet til Apples AirPower. Den trådløse oplader inkluderer nemlig en skrabet udgave af iOS. Tanken er, at AirPower-måtten kan kommunikere med de enheder, der lader op. På den måde kan den sikre den optimale overførsel af spænding.

Det er ikke første gang, at et Apple produkt er lang tid undervejs. SmarthøjtalerEN kaldet Homepod blev oprindeligt præsenteret i juni 2017. Først i februar 2018 blev højtaleren sat til salg efter to måneders forsinkelse.

Flere rygter peger på, at AirPower bliver tilgængelig i efteråret sammen med iOS 12. Derudover får AirPower formodentlig selskab er tre nye iPhones. Dem kan du læse mere om her.

Er trådløs opladning smart? Få styr på fordele og ulemper

Hvis du ikke kan vente på AirPower så kan du i dag finde flere trådløse oplader. Men ligesom AirPower har de en række fordele og ulemper. 

Mere til historien

Først i 2017 valgte Apple at understøtte trådløs opladning på iPhones. Flere Android-telefoner har understøttet trådsløs opladning de sidste par år.

Siris smarte funktioner på iPhone har en udfordring

Det har vakt en del ærgrelse, at Apples smartere Siri nu er udskudt, men der ligger en dybere problemstilling i det.

(mere…)
EU vil tvinge Apple til flere store ændringer

EU er endnu engang ude med riven og kræver, at flere nye tiltag implementeres til fordel for brugerne.

(mere…)
Nej Apple! Ny budget-iPad har IKKE en større skærm

Apples nye iPad 11. generation har fået en 11-tommer skærm, siger Apple. Nej! ... siger vi!

(mere…)
Foldbar iPhone bliver vanvittig dyr!

RYGTE: Apples første foldbare bliver nok ikke for alle – prisen kan nemlig blive voldsomt høj.

(mere…)
Ny Apple-satsning er igen forsinket

Det næste store produkt fra Apple står igen til at blive ramt af forsinkelser.

(mere…)
Sag om bagdør til krypterede iCloud-data skal udfordres i retten

Storbritannien, der ville have Apple til at implementere en bagdør til krypterede data i iCloud, udfordres nu.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram