Apple sætter ny omsætningsrekord i julekvartalet 2017

REGNSKAB: Målt på salget af enheder imponerer Apples regnskab for julekvartalet ikke, men omsætningen er en ny “all time high”, ifølge Apples topchef.

Det vigtige julekvartal, omtalt som Q1 2018 i Apples regnskab, endte med rigtigt mange solgte iPhones. I forhold til det tilsvarende kvartal for et år siden, er der dog tale om en nedgang.

I Q1 2018 solgte Apple 77,3 millioner iPhones. Q1 2017 kom ud med 78,3 millioner solgte telefoner. Altså et fald på 1,24 procent.

Salget af iPads har haft en beskeden fremgang på 0,68 procent. Det svarer til 89.000 enheder. I alt solgte Apple 13,1 millioner tablets. Mac computere går 4,88 procent tilbage.

Det skal her bemærkes, at Q1 2017 havde 14 uger. En uge mere end Q1 2018.

Første kvartal 2018 dækker over oktober, november og december 2017. Det er i disse måneder, at salget af iPhone 8, iPhone 8 Plus og iPhone X slår igennem så det kan ses i regnskabet.

Grafisk overblik: Apples salg

[infogram id=”apple-regnskab-1g94pkj69010m3v” prefix=”xfn”]

Overblik: Q1 2017 mod Q1 2018 i styks

[infogram id=”regnskab-apple-salg-q2-2017-vs-q2-2016-1gx3pwjr8qy4mgr” prefix=”YBs”]

Så mange penge tjente Apple

Apple præsterede en omsætning på 88,3 milliarder dollars. Der er tale om en fremgang på 13 procent, set i forhold til Q1 2017. Der er tale om en “all time high”-rekord, i omsætningen, ifølge Apples CEO Tim Cook.

iPhone er stadig Apple største forretningsområde med 61,6 milliarder dollars. iPad står for 5,8 milliarder dollars af omsætningen, mens Mac-computere udgjorde 6,9 milliarder dollars.

Omsætningen i ”services” blev 8,4 milliarder dollars. Det svarer til en fremgang på 18 procent. Services dækker over digitalt indhold, AppleCare, Apple Pay, licenser m.m.

Apple lavede et overskud i kvartalet på 20 milliarder dollars. En fremgang fra 17,8 milliarder dollars i kvartalet der sluttede ved udgangen af 2016.

Apple offentliggør ikke detaljeret omsætning og salgstal for Apple Watch, Apple TV, Beats produkter, tilbehør, Apple Pay, AppleCare m.fl. der ligger skjult i regnskabet. Kategorien Other Products udgjorde 5,3 milliarder dollars.

Mere til historien

I december 2017 blev iPhone X den bedst sælgende smartphone i verden, ifølge Canalys. Det oplyste Tim Cook, CEO, Apple, ved fremlæggelsen af regnskabet. Læserne på MereMobil.dk kårede ved udgangen af 2017 iPhone X som Årets Mobil.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
57 Kommentarer
Ældste
Nyeste
iPhone Duo-forsinkelser: Apple kan ikke følge med

Apple kan fortsat ikke producere nok iPhone Duo til at følge med efterspørgslen. Den danske leveringstid kan i øjeblikket række ind i januar 2027.

(mere…)
Vild iPhone-rekord: Apple trodser blødende marked med dyrere Pro-modeller

Mobilmarkedet er faldet med 20 procent, og Apple valgte helt at droppe standardudgaven af iPhone 18. Alligevel sætter tech-giganten en massiv salgsrekord, hvor det udelukkende er de dyre Pro-modeller, der trækker læsset.

(mere…)
Så meget dyrere er iPhone Pro blevet: Her er forklaringen

iPhone 18 Pro koster 1.500 kroner mere end iPhone 16 Pro gjorde ved lanceringen. Dyrere komponenter spiller ind, men lagerpladsen er også fordoblet.

(mere…)
Apple slår rekord: Henter milliarder på iPhone og Mac

Apple omsatte for rekordhøje 114,5 milliarder dollar i det seneste kvartal. iPhone og Mac går kraftigt frem, mens iPad og wearables falder.

(mere…)
10 år siden: Apples kontroversielle Touch Bar så dagens lys

RETRO-TECH: Apple lancerede Touch Bar som en revolutionerende afløser for funktionstasterne. 7 år senere forsvandt den sidste MacBook Pro med funktionen.

(mere…)
Ny Mac med touchskærm: Derfor går Apple imod Steve Jobs

Steve Jobs advarede mod touch på lodrette skærme. Apple mener nu, at teknologien kan tilføjes som et supplement uden at forringe Mac-oplevelsen.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram