Apple: Vi øger produktionen af iPhone X

– ”Det er jo kun en kop kaffe om dagen”, lyder det fra Apples CEO Tim Cook om iPhone X, hvor produktionen nu sættes i vejret.

iPhone X

Samsung tjener godt på iPhone X’s OLED-skærm. (Foto: Apple)

4-6 uger hvis du vil have den i sølv. 3-4 uger er ventetiden på Space Grey. Det er på åbningsdagen status når iPhone X lægges i kurven på Apples officielle webshop.

Ventetiden indikerer, at analytikernes forudsigelser om stor efterspørgsel, lader til at holde stik. Eller også kan man sige, at Apple fra begyndelsen producerer for få enheder. Apple er jo verdenskendte for deres styring af efterspørgslen.

Apple er udmærket klar over, at produktionen skal op i gear, og det kommer den også. Det lovede Apples CEO Tim Cook ved fremlæggelsen af Apples regnskab for fjerde kvartal 2016.

– ”I betragtning af det er den mest avancerede iPhone vi hidtil har produceret med massere af ny teknologi, går det godt (med produktionen, red.). Vi er glade for, at vi nu kan øge produktionen uge for uge. Så mange kunder som muligt skal hurtigt have en telefon i hånden,” er essensen af Tim Cooks officielle udtalelse.

Han ville ikke komme ind på hvor mange bestillinger Apple har modtaget på iPhone X. Tim Cook ville kun sige, at efterspørgslen er ”very strong”.

Tim Cook afviste at kommentere på salget af iPhone 8 og iPhone 8 Plus i detaljer. Dog kom det frem, at iPhone 8 Plus har leveret den hurtigste start mængdemæssigt, nogensinde, for en plus-model.

Anmeldelse af iPhone 8 Plus – kameraet slår alt

Omkring prissætningen, der i Danmark ligger på 9-10.000 kroner virkede Tim Cook ikke bekymret. Han henviste til, at mange kunder betaler deres telefon på afbetaling. Det er mindre end en kop kaffe om dagen på et hyggeligt kaffested, mente Tim Cook.

I Danmark kan en iPhone X købes for mellem 8 og 10 kroner om dagen i afdrag, men så kommer abonnementet jo oven i.

TEST: Apple TV 4K er den kraftigste tv-boks

Mere til historien

Indtil videre fås iPhone X kun med enten 64 eller 256 GB intern hukommelse.

AirPods Pro 3 ventes snart – her er det nye

Vi forventer snart at få nye AirPods Pro at se. Vi har samlet op på rygterne, så du kan læse, hvad du skal forvente.

(mere…)
7 ud af 10 iPhone-brugere vil skifte til iPhone 17

En ny undersøgelse viser, at 7 ud af 10 iPhone-brugere gerne vil opgradere til iPhone 17-serien.

(mere…)
Farvel til det fysiske SIM? iPhone 17 kan blive eSIM-only i EU

RYGTE: Noget tyder på, at iPhone 17-serien kun vil have eSIM i flere lande, herunder EU-lande.

(mere…)
Apple inviterer til iPhone-event

Så er det officielt. Apple er klar med datoen for september-eventet, hvor vi blandt andet forventer nye iPhones.

(mere…)
Her er forventningerne til iPhone 17-serien

Vi har samlet rygterne for den kommende iPhone 17-serie, så du kan se, hvad du skal forvente.

(mere…)
Ingen nye AirPods Max i sigte

Det tyder ikke på, at Apple er på vej med ny generation af AirPods Max i nær fremtid.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
110 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram