Apple går frem på alle produkt-kategorier

REGNSKAB: Flere solgte iPhones, iPads og Mac-computere samt fremgang på services. Det viser Apples seneste regnskab.

Apple har for andet kvartal fremgang i salget af iPads (Foto: MereMobil.dk)

Da Apple fremlagde regnskabet for tredje kvartal 2017 skrev vi, at nedturen i iPad-salget var vendt. Kurven havde knækket i positiv retning. I Q4 2017 forsætter den positive udvikling.

Fremgangen i styksalget på iPad var omkring 1 million enheder svarende til godt 11 procent, når der sammenlignes med det tilsvarende kvartal i 2016. I en tilsvarende sammenligning for Q3-regnskabet sås en fremgang i iPad-salget på 14,81 procent.

iPhone-salget gik cirka 2 procent frem mens salget af Mac-computere steg hele 10 procent. I Q4 2017 blev der således sendt 46,4 millioner iPhones over disken.

Fjerde kvartal, i Apples regnskabsår, dækker juli, august og september 2017. Apple får altså lige præcis salgsstarten på iPhone 8 og iPhone 8 Plus med i tallene. Salget startede den 22. september i de første lande.

Apples største marked er fortsat USA efterfulgt af Europa, Kina, Japan og resten af Asia Pacific.

[infogram id=”apple_regnskab-82″ prefix=”siP”]

[infogram id=”regnskab_apple_salg_q2_2017_vs_q2_2016″ prefix=”VqH”]

Apple tjener stadig mange penge

Omsætningen i fjerde kvartal 2017 var 52,5 milliarder dollars. I forhold til Q4 2016 er der tale om en fremgang på 12 procent.

iPhone tegnede sig for 28,8 milliarder dollars af omsætningen. iPad udgjorde 4,8 milliarder dollars mens Mac-computere lå på 7,1 milliarder dollars i omsætning.

I kategorien ”services” blev omsætningen 8,5 milliarder dollars. Det er en fremgang på 34 procent sammenlignet med kvartalet i 2016. Services dækker over digitalt indhold, AppleCare og Apple Pay.

Overskuddet blev i kvartalet på 10,7 milliarder dollars. En fremgang fra 9 milliarder dollars i Q4 2016.

Apple offentliggør ikke detaljeret omsætning og salgstal for Apple Watch, Apple TV, Beats produkter, tilbehør, Apple Pay, AppleCare m.fl. der ligger skjult i regnskabet. Kategorien Other Products udgjorde 3,2 milliarder dollars.

Mere til historien

Apples topchef Tim Cook forventer et stærkt julekvartal. Her slår både salget af iPhone 8, iPhone 8 Plus, Apple TV 4K, Apple Watch Series 3 og ikke mindst iPhone X igennem.

Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Det forventer vi af Apple resten af året

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

RYGTE: Den kommende iPhone 17-serie ventes at få en redesignet Dynamic Island-brugerflade.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram