Medier: Samsung stopper Note-7 produktion midlertidigt

Som følge af det seneste kaos med sikre Note 7’ere stopper Samsung nu produktionen midlertidigt.

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung Galaxy Note 7 (Foto: Samsung)

Samsung er fanget i den ondeste negative spiral i tech-verdenen. Nu eksploderer selv Note 7-telefoner, der ellers skulle være meldt sikre, omkring ørerne på ejerne og Samsung.

INFO: Se nederst i artiklen for nyeste information i sagen

Det er uklart hvor mange såkaldt “sikre” Note 7’ere der er gået op i røg, men Sammobile.com skriver om cirka 10 episoder spredt over USA, Taiwan og Sydkorea. Uanset hvor mange der er tale om, er det rigtigt skidt for Samsungs renommé.

Nu rapporterer flere medier, blandt andet CNN og International Business Times, at Samsung midlertidigt har stoppet produktionen af Galaxy Note 7. En ”person tæt på sagen” har fortalt CNN om det midlertidige produktionsstop.

Teleselskaber stopper ombytninger

Senest har vi beskrevet sagen om en ombyttet, og sikker, Galaxy Note 7 der er brudt i brand under boardingen på et fly i Baltimore.

I sidste uge tilbød det amerikanske teleselskab Sprint ejere af Note 7’ere en anden telefon, i stedet for den skandaleramte phablet. Kunderne hos Sprint kan ombytte til hvilken som helst anden telefon.

AT&T og T-Mobile stopper nu med ombytninger af fejlbehæftede Note 7’ere til ”sikre” Note 7-modeller, forlød det søndag. Nyheden ramte Samsung på aktiekursen der i Seoul faldt 4,6 procent.

Vi skal ikke længere tilbage end i fredags (7. oktober 2016) hvor de danske teleselskaber meldte om fortsat stor interesse for Note 7 hos kunderne. Spørgsmålet er, hvordan de nye episoder vil påvirke efterspørgslen.

Usikkerhed om Galaxy Note 7 i Danmark

Mere til historien

OPDATERING: Samsung trækker nødbremsen – Note 7 er død

Samsung udvikler foldbar telefon uden fold

Er skærmfolden snart fortid? Samsung har fremvist en ny skærmteknologi, der fjerner den velkendte fordybning i midten af de foldbare telefoner.

(mere…)
Stranger Things-tema klar til Samsung Galaxy

KORT NYT: Samsung og Netflix fejrer afslutningen på Stranger Things med et eksklusivt tema og officielle baggrundsbilleder til din Galaxy-smartphone. Se her, hvordan du får fat i dem.

(mere…)
Samsung The Frame Pro er for mig det bedste TV nogensinde | Test

ANMELDELSE: Samsung The Frame Pro lover at revolutionere, hvordan vi tænker på fjernsynet i stuen. Jeg har testet den seneste udgave af Samsungs design-TV. Er prisen berettiget?

(mere…)
Apple er nu verdens største mobilproducent

Efter et intenst år med benhård konkurrence har Apple formået at vippe Samsung af pinden. Det viser nye tal.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Trifold: Her er de første indtryk

Den første hands-on med Samsungs vilde 10-tommer skærm er ude. Se de vigtigste specifikationer og første meninger om den nye Galaxy Z Trifold her.

(mere…)
Hver fjerde dansker siger nej til AI: Samsung-topchef ser global tillidskrise

Mens branchen ræser mod en fremtid fyldt med kunstig intelligens, har næsten hver fjerde dansker trukket bremsen. Samsungs nordiske præsident, Jason Kim, mener nu, at branchen står over for en tillidskrise.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
34 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram