Store forventninger til iPhone 7 – Apple hæver produktion

Forventningerne til iPhone 7 er høje også fra Apple selv og Apple skulle angiveligt have sat produktionen i vejret af den næste iPhone-model.

3D tegning af iPhone 7 (Foto: GSMArena.com)

3D tegning af iPhone 7 (Foto: GSMArena.com)

Apple har endnu ikke officielt bekræftet, at de er på vej med en iPhone 7, men alligevel forlyder det nu, at forventningerne er store og produktionen sættes op. Det skriver hjemmesiden Barrons.com ifølge MacRumors.com.

Det seneste regnskab fra Apple var ellers ikke så optimistisk, men Apple har ikke mistet troen på deres egne produkter og forventer atter succes med den kommende iPhone, som ventes at få navnet iPhone 7.

 – iPhone 7 rygterne fortsætter – se de nyeste her

Tidligere skulle bestillingen have lydt på 65 millioner eksemplarer af iPhone 7, men denne ordrer skulle nu være opjusteret til mellem 72 og 78 millioner eksemplarer. Der er i denne både iPhone 7, iPhone 7 Plus modeller, samt måske endda den rygtede iPhone 7 Pro-model.

 – iPhone er verdens mest indflydelsesrige gadget

Er der hold i disse oplysninger, så er det den største iPhone-produktion de sidste to år. iPhone 6 og iPhone 6 Plus har rekorden i at være fremstillet i 80 millioner eksemplarer.

Designet på det, som ventes at blive iPhone 7, er angiveligt også lækket. Det er dog hverken be- eller afkræftet fra Apple. Skulle designet vise sig at blive, som det på de lækkede billeder, så vil det være meget lig det på iPhone 6 og iPhone 6S modellerne.

iPhone 7 design lækket

Flere rygter indikerer også, at Apple måske først ændrer designet markant på 2017-modellerne, der vil markerer 10 års jubilæet for den første generation af iPhone.

Det ventes, at Apple vil præsenterer den nye iPhone 7 i efteråret traditionen tro, men intet er sikkert. Apple har ikke meldt noget officielt ud.

Mere til historien

Apple lancerede i april måned 2016 iPhone SE, som er en model, der på modelnavnet og lanceringstidspunktet skiller sig ud. Specifikations og designmæssigt gør den brug af eksisterende modeller, og mobilkøberne har taget den til sig med det samme.

Læs også:

37 procent af iPhone-brugerne har stadig en 4-tommer skærm

Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Derfor vil Apple ikke fusionere iPad og Mac

Hvis du har undret dig over, hvorfor Apple ikke fusionerer iPad og Mac, så er der en forklaring.

(mere…)
OnePlus vil udfordre Lenovo med gaming-tablet

RYGTE: Noget tyder på, at OnePlus arbejder på en ny tablet, der skal udfordre Lenovo på gaming.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 kommer i år

RYGTE: Endelig får vi en efterfølger til Apple Watch Ultra, som snart har været to år undervejs.

(mere…)
AirPods Pro 3 lanceres først i 2026

RYGTE: Det lader ikke til, at vi får nogle AirPods Pro 3 i år – i stedet må du vente til næste år.

(mere…)
OnePlus 15 læk afslører store ændringer

RYGTE: Den kommende OnePlus 15 ventes at få flere ændringer i designet blandt andet på skærmområdet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram