Facebook tjener gode penge på smartphones

Facebook er en stor del af manges smartphone-brug, og netop smartphonen er Facebook begyndt at tjene gode penge på.


Facebook venFacebook havde lidt problemer med indtjeningen, da tjenesten gik på børsen i februar 2012, men siden da er der kommet flere brugere og bedre indtjening.

I årets første kvartal kunne Facebook vise en omsætning på 5,4 milliarder dollars, altså cirka 35 milliarder kroner. Sidste år viste Facebook en indtjening på 3,5 milliarder dollars i Q1, altså en væsentlig fremgang.

En af grundene er, at der er kommet 15 procent flere brugere, således at der i alt er 1,65 milliarder aktive brugere hver måned.

De fleste brugere benytter smartphonen til at tjekke Facebook. Faktisk hele 1,51 milliarder brugere gør det hver måned. Det er en stigning på 21 procent og det er noget aktionærene kan lide, for 82 procent af reklameindtægterne kommer fra smartphonen. I alt tjener Facebook 5,2 milliarder dollars, men pengene kommer ikke kun fra Facebook, men også Facebook Messenger, Instagram og Whatsapp.

Da Facebook fik hug på børsen i 2012, var det primært fordi Facebook havde problemer med at få brugerne til at skifte fra PC til smartphonen. Smartphonen er vigtig for Facebook da man i højere grad kan tilpasse annoncer i forhold til hvorhenne man geografisk er og de netsider man besøger.

Lys fremtid for reklamemænd

En af de ting som børsmæglerne godt kunne lide ved Facebooks præsentation af Q1 tallene er, at der fortsat er stort fokus på udvikling af redskaber til annoncer og integration af andre services. Annoncører bruger således også 8 procent mere på reklamer i Facebook, samtidig er det blevet muligt, at skyde længere videoer til Instagram.

Mark Zuckerberg, og resten af Facebook-teamet, havde også fokus på en 10 års plan, hvor der blandt andet skal fokuseres på Virtual Reality og droner, så selvom det går godt, hviler Facebook sig ikke på lauerbærbladene.

Facebook 10 års plan

Facebooks 10 års plan

Mere til historien

Twitter er den største socialmedia konkurrent til Facebook, men Twitter har stadig problemer med indtjeningen, dels fordi der er færre brugere, men også fordi reklamerne ikke bliver benyttet af brugerne i lige så høj grad som på Facebook. Twitter kom med deres Q1 tal i onsdags, men her var der ikke den store vækst, og det kunne aktionærerne ikke lide.

Politisk flertal vil lukke SoMe for børn under 15 år fra 2027

Et bredt flertal på Christiansborg vil indføre en national aldersgrænse på 15 år for sociale medier. Børn fra 13 år skal dog kunne få adgang med forældrenes samtykke. Lovforslaget ventes at træde i kraft 1. juli 2027.

(mere…)
Slut med TikTok og Instagram til de yngste: Regeringen vil have 15-års grænse

Et fødselsår i en formular er ikke længere nok. Fremtidens alderskontrol kan bruge digital identitet, tredjepartstjenester eller ansigtsbaseret aldersvurdering, men metoderne rejser også spørgsmål om privatliv og fejl.

(mere…)
Instagram og Facebook vil ikke kunne bruges af teenagere om natten

Nattelukket fra midnat, maksimalt to timers skærmtid om dagen og skjulte likes. Det er virkeligheden for amerikanske teenagere efter et historisk forlig mellem Meta og 52 amerikanske delstater.

(mere…)
Instagram ændrer skrifttype for første gang i 10 år

Hvis toppen af din Instagram-app ser en smule anderledes ud, er det ikke dit syn, der driller. Meta har netop ændret skrifttypen i ”Instagram” for første gang i et årti.

(mere…)
Dine billeder kan ende i AI: Meta får kritik af ny funktion

En ny funktion i Meta AI gør det muligt at bruge billeder fra offentlige Instagram-profiler til AI-generering – og du får ikke besked.

(mere…)
Storbritannien vil forbyde sociale medier for unge under 16 år

Diskussionen herhjemme ender ofte bare med gode råd. Men nu tyder det på handling fra briterne, der har en plan om total forbud mod sociale medier. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram