Er Apple truet? Tilbagegang for iPhone?

Trods rekordregnskaber så ser fremtiden måske ikke så lys ud for Apple, der trues af en tilbagegang i salget af iPhones.

Apple grafikAdvarselslamperne blinker angiveligt for Apple, da flere af deres leverandører i Asien taler om en ordretilbagegang – har salget af iPhone toppet?

Markedstal: Så godt sidder Apple på Danmark

Hvis det er tilfældet, så bør advarselslamperne blinke lidt, da to tredjedele af Apples indtægter kommer fra de populære telefoner. Det skriver Business.dk.

Apple offentliggør i morgen aften dansk tid (26/1 2016), deres seneste regnskab (oktober-december 2015), hvilket ventes at blive det bedste nogensinde fra den amerikanske producent, men ja det ventes også at være det første, hvor salget af iPhone-telefonerne går tilbage. Sidste år ved samme tid satte Apple den hidtidige regnskabsrekord i USA og en ny er altså ventet. Dog ser fremtiden måske mørkere ud for Apple.

I det igangværende kvartal, for januar-marts, forudser Morgan Stanley fra Investeringsbanken at salget af iPhones vil dale til under 50 millioner eksemplarer mod 61 millioner sidste år i samme kvartal.

 – Prisen på apps i App Store stiger – Danmark går fri

Apple har foruden iPhone også succes med deres smartwatch i forhold til konkurrenterne, men der er lang vej til, at det bliver en ligeså indbringende kilde, som iPhone har været.

 – Apple Watch havde succes i 2015

Analysefirmaet IDC mener, at omkring 36 procent af alle nye smartphones, der sælges i Danmark, er med Apple logoet bagpå – skriver Business.dk.

Mere til historien

Apple har et overskud på næsten 800 millioner kroner om dagen, men også salget af iPads er gået tilbage i de seneste 18 måneder, så Apple har brug for det gode salg af iPhones fortsætter eller et nyt produkt for alvor kommer i gear.

Læs også:
De seneste rygter om iPhone 5SE

Apple Watch SE 3 kan få nye skærmstørrelser

Det kommende Apple Watch SE kan få nye skærmstørrelser, hvis de seneste rygter holder stik.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
Klarer iPhone 16e sig godt?

KORT NYT:  iPhone 16e klarer sig bedre end forgængeren, men tallene skal tages med et gran salt.

(mere…)
Apple og Meta får milliardbøde af EU

Både Apple og Meta har fået milliardstore bøder af EU for overtrædelse af Digital Markets Act (DMA).

(mere…)
Kæmpe strømsluger: Apples datacenter i Danmark fortsætter sit stigende energibehov

Forbruget af strøm hos Apple danske datacenter er virkelig højt – og stiger.

(mere…)
iPhone 17 Air går ikke på kompromis med batteriet

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air vil blive den tyndeste iPhone nogensinde, men går ikke på kompromis med batteriet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram