Hvor er Jony Ive henne?

Har manden bag iOS 7-grafikken forladt Apple?

Opdatering 18.02.14: Apples website er opdateret og Jony Ive er tilbage på listen igen.

Designguruen Jonathan Ive er i stilhed forsvundet fra Apples side med information om ledelsen i firmaet, skriver Afterdawn.com.

Der kan være tale om en fejl på Apples website, da Jony Ives profil, fortsat er tilgængelig via et direkte link. Derfor betyder det ikke nødvendigvis, at han har forladt Apple.

Jonathan Ive har været designhjernen bag det nye grafiske udtryk i iOS 7 til iPhone og iPad.

Vi holder øje med, om designguruen kommer tilbage på Apples exec-side.

Mere til historien

Jonathan Ive er født i London, men drog til USA i 1992, for at forfølge hans drøm med arbejde hos Apple. Han har siden 1997 stået i spidsen for det industrielle designteam, der er ansvarlige for størstedelen af selskabets betydelige hardware-produkter. Efter den tidligere iOS-design chef forlod Apple, blev det altså også Jonathan Ive, som kom i spidsen og stod for “make-overen” til iOS 7.

Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
Dansk sprog lander i iOS 27’s oversættelse

Den nyeste iOS 27 beta introducerer dansk i Oversæt-appen og beskeder – men funktionen mangler stadig i AirPods.

(mere…)
Nyt i iOS 27: Nu kan du justere Adaptive Audio hurtigere

Apple finjusterer Adaptive Audio i iOS 27 beta, så AirPods-brugere hurtigere kan justere lydniveauet direkte i indstillingerne.

(mere…)
Apple satser stort: Bestiller 10 millioner iPhone Ultra 

Apple forventer, at deres kommende iPhone Ultra vil sælge omkring 10 millioner eksemplarer.

(mere…)
Mac Mini boomer: Stor efterspørgsel er drevet af AI

Flere brugere vælger Mac Mini og Mac Studio til lokal AI, hvor Apples Silicon-chips giver en attraktiv kombination af ydelse og effektivitet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram