Pres på Apple for fremgang i dagens regnskab

Der er et stort pres på Apple for, at dagens regnskabstal skal vise fremgang efter de to seneste kvartaler har vist tilbagegang, det siger analytiker.

Apple

Apple

Der var en gang, hvor Apple gang på gang kunne levere positive kvartalsregnskaber, som hver eneste gang viste fremgang. Men sådan er det ikke helt længere og de seneste to kvartalsregnskaber har fremvist tilbagegang, men forventningerne er skruet i vejret til Apple der i dag (i aften dansk tid) offentliggør regnskabet, hvor den vigtige julehandel er med.

Chefrådgiver i Nordea, Michael Borre, har også store forventninger og vil holde øje med tre ting, fortæller han til Business.dk.

 – Mobiljulegaven 2013 er en iPhone

– ”Lønsomheden må ikke falde. Der skal være solgt 53 millioner iPhones i kvartalet. Og der skal være vækst i omsætningen,” fortæller han til Business.dk.

De seneste kvartaler har Apple været presset på den traditionelle indtjening, da mange køber de ældre modeller af både iPhone og iPad i stedet for de nyeste modeller.

 – Læs også: 5 nye facts om Apple, iPhone og iPad

iPhone er Apples vigtigste produkt netop nu, derfor er det også vigtigt for hele Apples overskud, at de får succes på dette punkt. For teknologiproducenter er det helt normalt, at de næsten kan hente op mod en tredjedel af hele årets omsætning i kvartalet op mod jul (oktober-december). Dette kvartal er ligeledes det første hele kvartal med de to nyeste modeller – iPhone 5S og iPhone 5C.

Det ventes også, at Apple i 2014 vil lancere to nye iPhones, begge med større skærm end den 4 tommer, som kendes fra iPhone 5, iPhone 5C og iPhone 5S.

Mere til historien

Michael Borre forventer også, at hvis Apple formår at vise fremgang i regnskaberne, så vil den tidligere rekord de havde med deres aktiekurs atter være i sigte. Det kræver dog, at de kommer med nye produkt-kategorier, men det ventes også, at i 2014 kommer med deres bud på et smartwatch og måske et Apple TV og en ny og større iPhone.

Nej Apple! Ny budget-iPad har IKKE en større skærm

Apples nye iPad 11. generation har fået en 11-tommer skærm, siger Apple. Nej! ... siger vi!

(mere…)
Ny Apple-satsning er igen forsinket

Det næste store produkt fra Apple står igen til at blive ramt af forsinkelser.

(mere…)
Sag om bagdør til krypterede iCloud-data skal udfordres i retten

Storbritannien, der ville have Apple til at implementere en bagdør til krypterede data i iCloud, udfordres nu.

(mere…)
Apple har løst skærmproblemer og gør klar til foldbar iPhone

En foldbar iPhone med "krølfri" OLED-skærm ventes at komme til salg om to år.

(mere…)
Apple udfaser populære MacBooks

Apple har netop lanceret en ny model af deres MacBook Air. Det betyder at populære modeller forsvinder.

(mere…)
Apple fortæller hvorfor vi ikke fik en “M4 Ultra”

Apple har uddybet, hvorfor den nye Mac Studio ikke kommer med en M4 Ultra-chip.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram