Kinesiske elbiler stormer frem i Danmark: Tyske giganter bløder

Kinesiske bilmærker har på rekordtid ædt sig ind på det danske bilmarked med aggressive priser og overlegen teknologi. Imens kigger den europæiske bilindustri ind i en historisk krise.

Volkswagen har afsløret navnet på den kommende afløser for ID.4 - navnet er ID.Tiguan (Foto: Volkswagen)
Volkswagen har afsløret navnet på den kommende afløser for ID.4 – navnet er ID.Tiguan (Foto: Volkswagen)

De kinesiske elbiler har for alvor fået deres folkelige gennembrud i Danmark. Den tidligere skepsis omkring holdbarhed og reservedele er forduftet, og danskerne skriver nu i stor stil slutsedler under på biler fra øst.

På blot ét år har kinesisk ejede bilmærker næsten fordoblet deres markedsandel herhjemme fra 7,5 procent i 2025 til hele 12,3 procent i 2026. Det er især mærker som Xpeng, MG, Zeekr og Geely-ejede Volvo, der driver fremgangen, hvor flere mærker noterer sig vækstrater på over 100 procent. Sådan lyder det i en analyse fra Erhvervsanalytiker Ole Krohn på TV 2. 

Når vi kigger på Top 10 listen over de mest solgte biler herhjemme i årets tredje kvartal, så er der også blevet plads til Xpeng, som indtager 7. pladsen.

Her er Danmarks 10 mest solgte biler i tredje kvartal

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Pris og digital innovation kvæler konkurrenterne 

Den voldsomme fremgang skyldes særligt to parametre, ifølge analytiker Ole Krohn, hvor de europæiske mærker har svært ved at følge med:

  • Massivt prispres: Hvor en ny, veludstyret europæisk minibil som spydspidsen VW ID. Polo hurtigt runder 240.000 kroner, kan kinesiske konkurrenter levere veludstyrede biler, der er en hel klasse større, for samme beløb. Især giganten BYD presser markedet med meget lave listepriser og massive rabatter.
  • Teknologisk forspring: De kinesiske producenter sidder tungt på batterimarkedet og har presset lynopladningstiderne helt ned på 10-12 minutter i serieproducerede biler. Samtidig er de europæiske biler ifølge biløkonom Ferdinand Dudenhöffer bagud på softwaren: Kineserne er totalt overlegne, når det gælder de digitale løsninger i bilerne.

Krise og for VW i Danmark 

Den kinesiske invasion får alarmklokkerne til at ringe på højtryk i Tyskland. VW-koncernen, der hidtil har siddet urokkeligt på det danske marked med VW, Skoda, Audi og Cupra, er alvorligt presset. Alene i år har VW, Audi og Cupra tilsammen smidt otte procentpoint af deres markedsandel i Danmark.

Europæerne kæmper med markant højere produktionsomkostninger og længere udviklingstider. Den europæiske bilindustri er i så dyb en krise, at VW-koncernen aktuelt har planer om at afskedige 100.000 medarbejdere for at overleve presset.

Kriseplan hos Volkswagen: Fyrer 50.000 og overvejer at lukke Seat

Toldmuren omgås med europæisk produktion 

For at beskytte det europæiske marked har EU pålagt de kinesiske biler en gennemsnitstold på 20 procent, da de reelt modtager statsstøtte i hjemlandet. Men den kinesiske fremmarch stopper næppe her.

Xpeng starter europæisk produktion af G6 og G9 i Østrig

Mange kinesiske mærker snor sig nemlig allerede uden om toldmuren ved at rykke produktionen inden for EU’s grænser. F.eks. bygges Volvos nye EX60 i Gøteborg, mens Xpeng benytter østrigske Magna Steyr til at samle deres populære G6 og G9-modeller. Samtidig må de pressede europæiske mærker nu købe sig til kinesisk viden for at følge med – VW har for et par år siden købt sig ind i Xpeng for at få del i deres teknologi. Ligesom de også har produceret nogle biler til det kinesiske marked, der måske kan blive en realitet på det europæiske marked, så de kan stå stærkere i konkurrencen.

Volkswagen kan hente kinesiske elbiler til Europa

Mere til historien

Det bliver spændende at se, hvordan de forventede nye afgifter fra årsskiftet vil påvirke salget af elbiler.

Zeekr lokker med gratis strøm, forsikring og service – her fælderne

Køber du en Zeekr 7X Long Range, får du tre års strøm, forsikring og service med i prisen. Men tilbuddet kommer med en række begrænsninger, du bør kende.

(mere…)
Elbilerne buldrer frem i rekordtempo: Ny afgift truer efter nytår

Danskerne vælger elbiler i historisk stort omfang, og september satte ny rekord. Alligevel står populære modeller til at blive titusindvis af kroner dyrere fra 1. januar.

(mere…)
Opel gentænker stationcaren: Elektrisk STX Concept får premiere i Paris

Opel puster nyt liv i den klassiske stationcar med konceptbilen STX Concept. Den elektriske konceptbil byder på aktiv aerodynamik og næste generation af Opel Vizor-fronten.

(mere…)
Citroën genopliver 2 CV som moderne elbil-koncept på Paris Motor Show

Når Paris Motor Show åbner den 12. oktober, præsenterer Citroën en elektrisk konceptbil inspireret af den klassiske 2 CV. Bilen ledsages af en hemmelig overraskelse og nye outdoor-udgaver.

(mere…)
Her er Danmarks 10 mest solgte biler i tredje kvartal

Tesla topper listen, men følges tæt af Skoda og Toyota. Se de ti mest populære bilmodeller i Danmark i tredje kvartal 2026 her.

(mere…)
Polestar Charge: Nye abonnementer giver billigere lynopladning i Europa

Polestar udvider sin ladetjeneste med to nye månedlige abonnementer, der giver op til 30 procents rabat på lynopladning. Samtidig runder netværket 1,25 millioner ladepunkter.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram