Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

WF-C710N (Foto: Sony)
Sony WF-C710N kommer i fire forskellige farver, blandt andet en transparent variant. (Foto: Sony)

Hvis du er til billigere in-ear-hovedtelefoner, så kunne denne nyhed måske være noget for dig. Sony er nemlig klar med en lille opfriskning og har lanceret WF-C710N, det skriver Sony i en pressemeddelelse.

Nyhederne for WF-C710N tæller blandt andet en forbedring af aktiv støjreduktion og forlænget batterilevetid, der understøtter op til 30 timer, hvis man inkluderer etuiet.

Med hurtigopladning vil 5 minutters opladning i øvrigt kunne give 60 minutters spilletid.

Hovedtelefonen er ligeledes udstyret med Sonys egen Dual Noise Sensor-teknologi, hvor der bruges to mikrofoner til at opfange støj og give en forbedring i støjreduktionen.

WF-C710N kommer i fire forskellige farver: sort, hvid, pink og Glass Blue, som er en transparent udgave. Den er tilgængelig fra den 1. april til en vejledende pris på 899 kroner.

LÆS TESTEN: Sennheiser HD 505 er behagelige og tilpas kedelige

Nye farver til andre hovedtelefoner

Sony er også klar med en lille opfriskning til deres WH-CH720N- og WH-CH520-hovedtelefoner. Her er der tale om nye farver.

Begge modeller får tilføjet det, som Sony kalder for en blød pastel-pink nuance, mens WH-CH520 også får farven afdæmpet gul.

Sony WH-CH720N er tilgængelig fra den 7. april i den nye farve til en vejledende pris på 999 kroner, mens WH-CH520 også er tilgængelig samme dato til en vejledende pris på 399 kroner.

GUIDE: Den bedste PlayStation 5 til konfirmanden

Mere til historien

Der har tidligere været rygter om, at Sony snart er på vej med deres Sony WH-1000XM6. Det kan du læse mere om HER.

Sennheiser HD 505 er behagelige og tilpas kedelige

TEST: Hovedtelefoner hvor musikken gengives præcist er tilpas kedeligt, men også en fordel. Her er min test af Sennheiser HD 505.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Den bedste PlayStation 5 til konfirmanden

GUIDE: Hvilken PlayStation 5 skal du give til konfirmanden? Slim eller Pro? Og hvad med disc?

(mere…)
AirPods får måske live sprog-oversættelse

Med en kommende opdatering kan AirPods måske oversætte direkte mens der tales.

(mere…)
Huaweis nye high-end headset lyder fantastisk | TEST

(mere…)
Ny udgave af anmelderrost Sony-headset er på vej

RYGTE: Det næste headset i Sony WH-1000XM-serien ventes snart med flere nyheder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram