Apple planlægger flere nye produkter

KORT NYT: Hvis man skal tro rygterne, planlægger Apple både et smarthome-kamera og AirPods med flere smarte funktioner.

Apple logo
Hvis rygterne taler sandt, så vil Apple går mere ind i Smart Home-markedet de kommende år (Foto: MereMobil.dk)

Den velkendte Apple-analytiker Ming-Chi Kuo forventer at se særligt to nye produkter med fokus på smarthome og sundhed, skriver Macrumors.

Først og fremmest ventes der stadig en form for smarthome-enhed med indbygget kamera. Om det er med en skærm med størrelse som en iPad, vides ikke, og rygterne har også været meget diffuse omkring dette.

I hvert fald skulle den kommende smarthome-enhed være integreret med Apple Intelligence og Siri og derfor være godt forankret i Apples økosystem.

Udover dette planlægges der også AirPods med flere sundhedsfunktioner. Vi har for nyligt set, hvordan AirPods kan bruges som høreapparat, men mere vil altså komme til.

Der beskrives ikke præcist, hvilke sundhedsfunktioner der er tale om, men baseret på andre rygter, som peger på, at Powerbeats Pro 2 får pulsmåling, kan det være noget i samme stil – måske også temperaturmåling.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

I øjeblikket er tidsrammen for disse lanceringer omkring 2026, men vi er stadig meget tidligt i fasen, og rygterne kan derfor ændre sig en del.

Derfor kan mange Apple Watch-modeller ikke få watchOS 27

Apple dropper usædvanligt mange Apple Watch-modeller på én gang i watchOS 27. Forklaringen handler især om AI-funktioner, Siri og manglende processorkraft.

(mere…)
Rygte: iPhone 18 Pro får det største kameraspring i årevis

Apple-entusiaster kan godt begynde at glæde sig. Hvis de seneste rygter taler sandt, står iPhone 18 Pro over for en massiv opgradering af kamerahårdwaren – det største spring i mands minde.

(mere…)
Apple gør klar til det vildeste år: Her er hvad der venter i 2027

Hvis du synes, at Apple har haft fart på – så er der meget mere i vente. Ifølge en af verdens mest pålidelige Apple-analytikere bliver 2027 det absolut største produktår i tech-gigantens historie.

(mere…)
Smartwatch-markedet i vækst: Apple buldrer frem, mens Kina vågner

Salget af smartwatches stiger på globalt plan. En ny analyse viser, at urene ikke længere bare er lir – avancerede AI-funktioner og sundhedstracking har gjort dem uundværlige for forbrugerne.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 får to markante opgraderinger

Apples næste iPhone Air kan få ultravidvinkelkamera og længere batteritid, hvis nye rygter fra testfasen holder stik.

(mere…)
Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram