Skoda på vej med ny elbil-model

I kommende uge vil Skoda løfte sløret for deres næste elbil-model. Der forventes en Karoq på el.

Skoda teaser for ny elbil, som afsløres fredag den 15. marts 2024 (Kilde: Skoda YouTube)
Skoda teaser for ny elbil, som afsløres fredag den 15. marts 2024 (Kilde: Skoda YouTube)

Skoda har stor succes med elbilen Enyaq, der er deres første bud på en ren elbil. Skoda har også i februar oplyst, at de har produceret mere end 200.000 biler i deres Enyaq-familie.

I Danmark er danskerne også glade for Enyaq, som er den 5. mest solgte elbil i 2023. Der blev indregistreret 3.069 Enyaq-modeller.

Enyaq er stor og prisen også høj. Derfor har Skoda selvfølgelig også brug for andre modeller i prisklasser, hvor flere kan være med. Det er her, at den kommende bil forventes at passe ind.

LÆS MERE: Skoda sætter prisen ned på Skoda Enyaq

Det ventes, at det er en SUV, som er mindre og billigere end Enyaq. Faktisk forventes det at være en ”Karoq” i el-variant. Navnet rygtes at blive Skoda “Elroq”. Det skriver Autoevolution.

Skoda har i skrivende stund ikke selv meldt meget ud om den nye elbil, men de har frigivet nedenstående teaser. Og det er altså den, som får rygterne i gang om en SUV måske med navnet Skoda Elroq. Du kan også se, hvad Skoda Norge tidligere har skrevet om Elroq.

Skoda har også tidligere meldt ud, at de kommer med en lille ”bybil”. Men det ventes først at være i 2025.

LÆS MERE: Skal, skal ikke: Er prisfesten på elbiler stoppet?

Vi må altså væbne os med tålmodighed lidt endnu. Den nye Skoda elbil vil blive afsløret fredag den 15. marts 2024.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Mobilproducenten og producent af en masse andet teknologi, Xiaomi, fremviste under dette års Mobile World Congress deres bud på en elbil. Alt imens Apple Car-projektet blev afblæst og det dermed ikke ser ud til, at vi får en bil fra Apple.

Læs også:
Familie-elbil der udfordrer VW og Skoda

BYD vækster – snart klar med produktion i Europa

Den kinesiske bilproducent BYD satser på det europæiske marked, hvor de vækster. Inden længe starter produktion her.

(mere…)
Hyundai udvider Ioniq 5 N Line – ny prisvenlig variant 

Hyundai er klar med en ny Ioniq 5 N Line. Dermed får den eksisterende Ioniq 5 N Line et + i navnet.

(mere…)
Bilsalget i EU vokser beskedent – elbiler vinder fortsat frem

Bilsalget har fortsat fremgang i EU sammenlignet med sidste år, viser nye tal.

(mere…)
Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Tesla Model Y på vej med 6 sæder 

Tesla er angiveligt på vej med en ny variant af model Y, som kommer med mindst 6 sæder - måske 7.

(mere…)
Mazda CX-6e klar til lancering i september

Så er der nyt om CX-6e fra Mazda.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram